Prezydent RP: Dzięki LNG i Baltic Pipe zbliżamy się do pełnej suwerenności energetycznej

7 maja 2019, 14:47 Energetyka
Andrzej Duda Krynica Forum
Andrzej Duda na Forum Ekonomicznym w Krynicy (KPRP)

– Tegoroczny kongres w Międzyzdrojach koncentruje się integracji rynków w regionie. Handel oraz niezależność Polski i regionu od jednego źródła stają się wiodącymi tematami w energetyce – powiedziała podczas XXII edycji Bałtyckiego Szczytu Gazowego Gazterm 2019 szefowa Kancelarii Prezydenta RP minister Halina Szymańska, która odczytała list prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

– Poprzez rozbudowę terminala LNG i Baltic Pipe zbliżamy się do pełnej suwerenności energetycznej. Chcemy być także wiarygodnym dostawcą gazu do krajów sąsiednich, dzięki naszej infrastrukturze, jak również dążymy do tego, aby rynek gazu był maksymalnie wolny i suwerenny. To także cel państw Trójmorza. Umowy PGNiG z partnerami z USA to szansa na stworzenie wieloletnich ram partnerstwa, które ma szansę zbudować więź w Europie Środkowo – Wschodniej. Poza polskim terminalem, działa także litewski, a w trackiej realizacji jest terminal na wyspie Krk w Chorwacji – czytamy w liście prezydenta.

– Dbałość o dobrobyt konsumentów, solidarność regionu, dobrą kondycję koncernów i rosnącą pozycję kraju na rynku energii – te cztery czynniki tworzą szerokie ramy dywersyfikacji. Te czynniki pozwolą na konkurencyjność cenowa energii i dokończenie ewolucji energetycznej w tej części Europy. Chodzi o pozyskanie surowca za przystępną cenę i trwałą zmianę, która zapewni niezależność energetyczną. Poprzez ewolucyjne działania chcemy dążyć do rewolucyjnych zmian na rynku – napisał prezydent.