EnergetykaOZEŚrodowisko

Biometan zyskuje na znaczeniu. Polska Spółka Gazownictwa rozwija Mapę Chłonności

Fot. pixels

Polska Spółka Gazownictwa intensyfikuje działania na rzecz rozwoju rynku biometanu w Polsce. Podczas 8. Kongresu Biometanu w Poznaniu przedstawiciele spółki zapowiedzieli dalszy rozwój Mapy Chłonności, kluczowego narzędzia wspierającego inwestorów w podejmowaniu decyzji o lokalizacji biometanowni.

W Poznaniu rozpoczął się 8. Kongres Biometanu, jedno z najważniejszych wydarzeń branży gazów odnawialnych w Polsce. Kluczowym tematem była rola regulacji, wsparcia finansowego oraz innowacyjnych narzędzi w rozwoju sektora.

W panelu otwierającym „Puls rynku: regulacje, system wsparcia, inwestycje” głos zabrał Szymon Paweł Moś, członek zarządu PSG. Podkreślił konieczność współpracy między podmiotami sektora gazowego i legislacyjnego.

– Niezwykle istotna jest współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami – przesyłem, dystrybucją, ale także obszarem legislacyjnym. Jesteśmy gotowi i bardzo chcemy rozmawiać ze wszystkimi uczestnikami rynku, czekamy również na rozwiązania systemowe w obszarze wytwórców – powiedział Moś. Dodał, że biometan odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej i wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Szymon Paweł Moś zwrócił szczególną uwagę na Mapę Chłonności, narzędzie PSG wspierające inwestorów.

– Opublikowaliśmy Mapę Chłonności – narzędzie, które pozwala inwestorom sprawdzić, gdzie chłonność sieci jest największa i porównać te dane ze swoimi zamierzeniami inwestycyjnymi. Wiem, że mapą interesuje się wiele osób – notujemy około 100 odwiedzin dziennie, co jest bardzo dobrym wynikiem. Dialog z inwestorami już trwa – świadczy o tym chociażby to, że otrzymujemy informacje zwrotne z sugestiami dotyczącymi dalszego rozwoju tego narzędzia. Będziemy wprowadzać oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany. Chcemy rozwijać Mapę Chłonności, ulepszać ją tam, gdzie to możliwe od razu, a tam, gdzie potrzebujemy więcej czasu, planować kolejne etapy rozbudowy – podsumował.

Specyficzne uwarunkowania

W drugim panelu „Biometan w sieci gazowej” PSG reprezentował Remigiusz Adamiak, dyrektor Departamentu Strategii. Dyskusja dotyczyła technicznych aspektów wtłaczania biometanu do sieci gazowej.

– Każda biometanownia ma specyficzne uwarunkowania – dotyczące położenia, możliwości chłonności sieci w danym miejscu, ciepła spalania oraz innych aspektów lokalizacyjnych. Nie możemy powiedzieć, że istnieje jeden uniwersalny sposób na przyłączanie biometanowni. Dysponujemy szeregiem technicznych modeli przyłączeniowych i jesteśmy gotowi na ich wdrażanie – podkreślił Adamiak.

Kongres był także okazją do wyróżnienia PSG za działania edukacyjne. Spółka otrzymała podziękowania za udział w projekcie skierowanym do najmłodszych, w ramach którego dostarczyła nieodpłatnie książki i materiały dydaktyczne do 400 szkół w Polsce. Inicjatywa ma na celu zwiększanie świadomości na temat gazów odnawialnych, obalanie mitów oraz promowanie korzyści płynących z biometanu dla klimatu i obszarów wiejskich.

PSG / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X