AlertEnergetykaOZE

Chiny uważają, że dochodzenie Unii w sprawie dotacji na turbiny wiatrowe jest dyskryminujące

Farmy wiatrowe. Fot.; Energa

Farmy wiatrowe. Fot.; Energa

CHINY wyraziły zaniepokojenie “dyskryminującymi środkami Unii Europejskiej wobec ich firm” po tym, jak blok oznajmił, że zbada subsydia otrzymywane przez chińskich dostawców turbin wiatrowych przeznaczonych dla jej krajów.

„Świat jest zaniepokojony rosnącą tendencją do protekcjonizmu w UE” – powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.

Podczas swojej wizyty w Chinach sekretarz skarbu USA, Janet Yellen podkreśliła, że Waszyngton nie toleruje zagrożenia dla swojego przemysłu ze strony nadwyżki mocy produkcyjnych Chin, zwłaszcza w kluczowych sektorach, takich jak pojazdy elektryczne, akumulatory i panele słoneczne.

Komisja Europejska zainicjowała badanie warunków rozwoju parków wiatrowych w kilku krajach, w tym w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii. Unijna komisarz ds. polityki antymonopolowej Margrethe Vestager jest odpowiedzialna za to działanie.

Mimo, że lokalni gracze, takie jak Siemens Energy i Vestas, dominują w dostawach turbin wiatrowych do europejskich farm, muszą one stawić czoła konkurencji ze strony chińskich produktów, które są często tańsze. To zagraża ich pozycji w globalnym wyścigu o opracowanie bardziej wydajnych i ekonomicznych turbin.

Według Global Wind Energy Council Chiny mają największą na świecie zdolność produkcyjną turbin wiatrowych, co stanowiło 60 procent światowej produkcji w 2023 roku.

Reuters / Mateusz Gibała

Tauron sadzi drzewa, aby zwalczać emisje gazów cieplarnianych


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X