Terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest trzecim tego typu obiektem w ramach Grupy Orlen, w którym zainstalowano farmę fotowoltaiczną. Ma ona moc 3,1 MW. Niedługo budowa drugiej farmy słonecznej o mocy do 2 MW ruszy na terenie zakładu głównego Orlenu w Płocku – poinformował w środę koncern – pisze Polska Agencja Prasowa (PAP).
– Elektrownia fotowoltaiczna, zlokalizowana na terenie terminala paliw w Ostrowie Wielkopolskim, powiększyła portfel odnawialnych źródeł energii Grupy Orlen o dodatkowe 3,1 MW – przekazał w środowym komunikacie Orlen. Jak podkreślił, inwestycja ta zapewni ok. 65 proc. zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną i pozwoli uniknąć średnio 1,7 tys. ton emisji CO2 w skali roku – czytamy w komunikacie PAP.
Koncern zwrócił uwagę, że terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest już trzecim w Grupie Orlen – po Żurawicy i Sokółce o mocach odpowiednio 1,6 MW i 1,25 MW – na którego terenie zainstalowano farmę fotowoltaiczną.
– Z kolei w najbliższych tygodniach na terenie płockiej rafinerii rozpocznie się budowa farmy słonecznej o mocy do 2 MW – zapowiedział Orlen. Podkreślił jednocześnie, że po uruchomieniu farma ta dołączy do już działającej tam instalacji o mocy 4,8 MW, wytwarzającej energię na potrzeby własne zakładu głównego koncernu.
Orlen przypomniał, że na jego stacjach paliw działają aktualnie 53 mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,45 MW, co przekłada się na ok. 1500 MWh czystej energii produkowanej w skali roku – informuje PAP.
Koncern zaznaczył przy tym, że na wybranych stacjach paliw Grupy Orlen prowadzony jest również pilotaż innowacyjnego systemu, który dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu oraz magazynowania energii, jest w stanie zapewnić niemal całe zapotrzebowanie energetyczne obiektów.
Jak podaje PAP, Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej – do 2030 roku zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.
W 2023 roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 roku, uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na „zielone inwestycje”, jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i „zielony wodór”.
Polska Agencja Prasowa /Mateusz Gibała