AlertEnergetykaOZEPAPŚrodowiskoWykop

Orlen rozwija OZE. Spółka inwestuje w fotowoltaika

Orlen zazielenił logo w 2020 roku. Zdjęcie: Wojciech Jakóbik.

Orlen zazielenił logo w 2020 roku. Zdjęcie: Wojciech Jakóbik.

Terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest trzecim tego typu obiektem w ramach Grupy Orlen, w którym zainstalowano farmę fotowoltaiczną. Ma ona moc 3,1 MW. Niedługo budowa drugiej farmy słonecznej o mocy do 2 MW ruszy na terenie zakładu głównego Orlenu w Płocku – poinformował w środę koncern – pisze Polska Agencja Prasowa (PAP).

– Elektrownia fotowoltaiczna, zlokalizowana na terenie terminala paliw w Ostrowie Wielkopolskim, powiększyła portfel odnawialnych źródeł energii Grupy Orlen o dodatkowe 3,1 MW – przekazał w środowym komunikacie Orlen. Jak podkreślił, inwestycja ta zapewni ok. 65 proc. zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną i pozwoli uniknąć średnio 1,7 tys. ton emisji CO2 w skali roku – czytamy w komunikacie PAP.

Koncern zwrócił uwagę, że terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest już trzecim w Grupie Orlen – po Żurawicy i Sokółce o mocach odpowiednio 1,6 MW i 1,25 MW – na którego terenie zainstalowano farmę fotowoltaiczną.

– Z kolei w najbliższych tygodniach na terenie płockiej rafinerii rozpocznie się budowa farmy słonecznej o mocy do 2 MW – zapowiedział Orlen. Podkreślił jednocześnie, że po uruchomieniu farma ta dołączy do już działającej tam instalacji o mocy 4,8 MW, wytwarzającej energię na potrzeby własne zakładu głównego koncernu.

Orlen przypomniał, że na jego stacjach paliw działają aktualnie 53 mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,45 MW, co przekłada się na ok. 1500 MWh czystej energii produkowanej w skali roku – informuje PAP.

Koncern zaznaczył przy tym, że na wybranych stacjach paliw Grupy Orlen prowadzony jest również pilotaż innowacyjnego systemu, który dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu oraz magazynowania energii, jest w stanie zapewnić niemal całe zapotrzebowanie energetyczne obiektów.

Jak podaje PAP, Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej – do 2030 roku zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W 2023 roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 roku, uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na „zielone inwestycje”, jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i „zielony wodór”.

Polska Agencja Prasowa /Mateusz Gibała

Jakóbik: Norweski eksperyment PGNiG w Krynicy


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X