PGE stworzy bazę serwisową na potrzeby offshore

13 sierpnia 2024, 12:45 Alert

PGE Baltica ogłosiła przetarg na wybór generalnego wykonawcy, który zajmie się szczegółowym zaprojektowaniem i budową bazy operacyjno-serwisowej (O&M) w Ustce. Baza ta będzie służyć obsłudze morskich farm wiatrowych. Inwestycja ma ożywić lewobrzeżną część portu w Ustce, gdzie przed laty funkcjonowała przetwórnia ryb „Korab”. Nowa infrastruktura będzie składać się m.in. z budynku administracyjnego, magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża, przy którym cumować będą specjalne statki serwisowe (CTV) do transportu załóg na farmy wiatrowe. Budynki będą harmonijnie wpisywać się w turystyczny charakter miasta.

Baza operacyjno-serwisowa w Ustce. Fot: PGE Baltica.

Zadania wykonawcy obejmują przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej, budowę obiektów oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Inwestycja została podzielona na kilka etapów, z których najważniejsze to budowa bazy operacyjno-serwisowej oraz parkingu wraz z drogą dojazdową. W opcji dodatkowej przewidziano możliwość rozbudowy bazy o zaplecze wspierające budowę farm wiatrowych oraz remont nabrzeża portowego.

Realizacja tej inwestycji ma także duży potencjał dla lokalnych firm, które mogą zaangażować się jako podwykonawcy. PGE Baltica szacuje, że baza stworzy około 100 miejsc pracy, a w szczytowym momencie budowy może być zatrudnionych nawet 150 osób.

Program Offshore Grupy PGE obejmuje budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica do 2030 roku, która będzie realizowana w dwóch etapach: Baltica 2 i Baltica 3, z łączną mocą do 2,5 GW. Projekty te są realizowane wspólnie z firmą Ørsted. Po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy także Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy około 0,9 GW. Dalsze plany zakładają rozwój kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku, co pozwoli PGE na osiągnięcie ponad 7 GW mocy wytwórczych z offshore do 2040 roku.

Polska Grupa Energetyczna / Mateusz Gibała

PGE wybrała wykonawcę projektu koncepcyjnego morskiej farmy wiatrowej Baltica