Vantaa Energy ogłosiło budowę gigantycznej baterii termicznej o mocy 90 GWh. Ten ambitny projekt ma na celu wsparcie miejskiego systemu ciepłowniczego w Vantaa, który obecnie korzysta z różnorodnych, często emisyjnych źródeł ciepła.
Projekt o nazwie Veranto ma przekształcić istniejący system ciepłowniczy, wprowadzając energię odnawialną i wykorzystując ciepło odpadowe z lokalnego przemysłu. Do podgrzewania wody wykorzystane zostaną dwa kotły elektryczne o mocy 60 MW, a ciepła woda będzie magazynowana w trzech ogromnych podziemnych komorach.
Szczegóły projektu
- Trzy komory o łącznej objętości 1,1 miliona metrów sześciennych zostaną zakopane 100 metrów pod ziemią.
- System ma osiągnąć temperaturę wody 140°C (284°F) i magazynować do 90 GWh energii.
- Realizacja projektu rozpocznie się w tym roku, a jego wartość to około 200 mln euro.
- Dotację inwestycyjną w wysokości 19 mln euro otrzymało od fińskiego Ministerstwa Gospodarki i Zatrudnienia.
- Budowa ma ruszyć latem 2024 r., a system może zostać oddany do użytku w 2028 r.
Przyszłość ciepłownictwa w Vantaa
– Świat przechodzi ogromną transformację energetyczną – stwierdza Jukka Toivonen, dyrektor generalny Vantaa Energy.
– Energia wiatrowa i słoneczna stały się technologiami niezbędnymi do przejścia od paliw kopalnych do czystej energii. Największym dotychczasowym wyzwaniem transformacji energetyki był brak możliwości magazynowania tych nieciągłych form energii do późniejszego wykorzystania. Niestety, rozwiązania w zakresie magazynowania na małą skalę, takie jak baterie lub akumulatory, nie są wystarczające. Potrzebne są rozwiązania w zakresie przechowywania na dużą skalę przemysłową – dodał.
System Veranto pozwoli Vantaa Energy na lepsze wykorzystanie różnych źródeł energii, osiągając stabilność cen i eliminując emisje gazów cieplarnianych. Baterie termiczne na taką skalę mogą być kluczowym elementem w przyszłości energetyki odnawialnej, umożliwiając elastyczne i efektywne zarządzanie sieciami ciepłowniczymi.
Sieci ciepłownicze w Finlandii
Sieci ciepłownicze są powszechne w Finlandii i umożliwiają dostarczanie ciepła efektywnie i przyjaznie dla środowiska. Energia jest wytwarzana blisko miejsca jej zużycia, a to przyczynia się do zmniejszenia strat i zwiększenia efektywności. Finlandia, jako największy producent ciepła sieciowego w krajach nordyckich, pokazuje, jak sieci ciepłownicze mogą przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych.
Vantaa Energy już zredukowała emisje dwutlenku węgla o ponad 70% w porównaniu do 2014 roku i dąży do osiągnięcia ujemnej emisyjności do 2030 r. Poprzez inwestycje w nowoczesne technologie i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, firma ta stawia sobie za cel zapewnienie czystego i efektywnego systemu ciepłowniczego dla mieszkańców Vantaa.
Clean Technica / Mateusz Gibała
W krajach nordyckich wzrosło ryzyko zamachów, ale największe zagrożenie to Rosja