EnergetykaRopa

USA chce znieść ograniczenia wydobycie ropy w Alasce

ropa wydobycie ropy

Kiwon naftowy Fot. Pixabay

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaproponowała 2 czerwca 2025 roku zniesienie ograniczeń wprowadzonych przez Joe Bidena na wydobycie ropy i gazu w Narodowym Rezerwacie Naftowym na Alasce (NPR-A). Propozycja otwiera drogę do zwiększenia produkcji paliw na największym obszarze nienaruszonych terenów publicznych w USA.

Administracja Donalda Trumpa przedstawiła plan uchylenia regulacji wprowadzonych w 2024 roku przez administrację Joe Bidena, które blokowały leasing naftowy i gazowy na 10,6 miliona akrów (4,3 miliona hektarów) Narodowego Rezerwatu Naftowego na Alasce (NPR-A) oraz ograniczały rozwój na dodatkowych 2 milionach akrów (809 tysięcy hektarów). NPR-A, obejmujący 23 miliony akrów (9,3 miliona hektarów) na północnym zboczu Alaski, został ustanowiony w 1923 roku jako strategiczny zapas ropy dla marynarki wojennej USA. Od lat 70. XX wieku obszar ten jest otwarty dla komercyjnego wydobycia i zarządzany przez Biuro Zarządzania Ziemią (BLM) Departamentu Spraw Wewnętrznych.

Krytyka Bidena

Sekretarz Spraw Wewnętrznych Doug Burgum stwierdził, że regulacje Bidena z 2024 roku były niezgodne z ustawą Naval Petroleum Reserves Production Act z 1976 roku, która zezwala na leasing naftowy i gazowy w NPR-A.

– Kongres jasno określił, że Narodowy Rezerwat Naftowy na Alasce został stworzony, by wspierać bezpieczeństwo energetyczne Ameryki poprzez odpowiedzialny rozwój – powiedział Burgum. Dodał, że ograniczenia Bidena „priorytetyzowały obstrukcję nad produkcją”, osłabiając zdolność USA do wykorzystania krajowych zasobów w czasie, gdy niezależność energetyczna jest kluczowa.

Propozycja Trumpa wpisuje się w jego szerszą agendę „dominacji energetycznej”, która zakłada deregulację sektora naftowego i gazowego oraz zwiększenie krajowej produkcji paliw. Administracja argumentuje, że otwarcie NPR-A dla nowych inwestycji może zwiększyć produkcję ropy, która obecnie stanowi nieco ponad 3 procent całkowitej produkcji ropy w USA, według danych Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA).

Regulacje Bidena miały na celu ochronę siedlisk dla niedźwiedzi polarnych, karibu, ptaków wędrownych oraz tradycyjnego stylu życia rdzennych społeczności Alaski. Obejmowały one zakaz leasingu naftowego na 40 procent powierzchni NPR-A oraz ścisłe ograniczenia na dodatkowych obszarach. Środowiska ekologiczne i niektóre społeczności rdzenne chwaliły te kroki jako istotne dla ochrony unikalnego ekosystemu Arktyki, który obejmuje kluczowe tereny lęgowe dla ptactwa i siedliska dla zwierząt.

Reuters / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Unia broni się przed farbowaną ropą, a indyjski partner Rosji protestuje

Indyjska Nayara Energy krytykuje unijne sankcje dotyczące zakazu importu z państw trzecich produktów powstałych z przetworzonej ropy naftowej. Argumentuje, że...
Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X