Pierwsza synchronizacja z Krajową Siecią Elektroenergetyczną bloku o mocy 910 MW w Jaworznie miała miejsce 31 grudnia. Tym samym rozruch bloku wkroczył w fazę regulacji i optymalizacji.
Rozruch instalacji
Synchronizacja nowego bloku energetycznego z siecią elektroenergetyczną to proces, którego celem jest załączenie generatora do pracy z siecią elektroenergetyczną. Etap ten poprzedził szereg niezbędnych działań związanych z rozruchem wszystkich instalacji i gospodarek pomocniczych.
Ważnym momentem projektu było pierwsze rozpalenie kotła, a następnie proces jego dmuchania. W trakcie tej fazy rozruchu uruchamiane są wszystkie elementy instalacji przy użyciu docelowych czynników takich jak: woda, węgiel, para i olej.
– Rozpalenie kotła stanowiło wejście w etap gorącego rozruchu bloku, finał tego procesu to synchronizacja bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Jej pomyślne przeprowadzenie to kolejny, po pomyślnie zakończonej próbie ciśnieniowej kotła, dowód na to, że blok 910 MW jest należycie realizowany – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.
Nowy blok TAURONA będzie stabilnym źródłem energii, w którą zaopatrzy nawet 2,5 mln gospodarstw domowych. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. W porównaniu z istniejącymi blokami klasy 120 MW sprawność nowego bloku będzie wyższa o 45%, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31%.
Blok 910 MW nie będzie też wymagał składowania ubocznych produktów spalania (UPS) – popiołów, gipsu czy żużlu. UPS-y te zostaną wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. Układy zamontowane w jednostce pozwolą na jej szybkie uruchomienie przy bezwietrznej pogodzie, co ma istotne znaczenie przy dynamicznie rosnącej mocy źródeł odnawialnych zależnych od warunków atmosferycznych.
Realizacja budowy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie na parametry nadkrytyczne jest projektem złożonym. Formuła realizacji budowy bloku obejmuje podział projektu na Kontrakt Główny – kotłownia, maszynownia, obiekty IOS – realizowany przez konsorcjum Rafako S.A. – Mostostal Warszawa S.A. oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących.
W 2017 roku, poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z TAURON Wytwarzanie, powstała spółka Nowe Jaworzno Grupa TAURON. Utworzenie wyodrębnionego podmiotu dedykowanego do realizacji jednej konkretnej inwestycji umożliwiło zmianę dotychczasowego modelu finansowania budowy bloku 910 MW. W marcu 2018 r. TAURON podpisał z Funduszami Inwestycyjnymi zarządzanymi przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) umowę inwestycyjną i umowę wspólników określające warunki zaangażowania w realizację budowy nowego bloku. PFR zainwestował w projekt 880 mln zł. Zaangażowanie inwestora ograniczyło wpływ wydatków związanych z tą inwestycją na bilans Grupy TAURON.