Polskie przedsiębiorstwa przyjęły ofertę francuskiego koncernu na rozwój energetyki jądrowej w kraju. Na spotkaniu we Francji podpisano pięć umów o współpracy. – Chcemy, aby Polska była częścią strategii EDF i europejskiego łańcucha dostaw – powiedział wiceprezes EDF Vakis Ramany.
Polska poszerza współprace jądrową z Francją
Francuski koncern energetyczny EDF przedstawił ofertę rozwoju energetyki jądrowej w Polsce na spotkaniu we Francji, w którym wzięło udział 100 firm: 71 polskich i 23 francuskich. Spotkanie odbyło się w ramach 5 edycji polsko-francuskiego dnia przemysłu, który był współorganizowany przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska oraz stowarzyszenie handlowe francuskiego przemysłu jądrowego Gifen. Pięć polskich przedsiębiorstw (Uniserv, Telefonika Kable, Polimex Mostostal, Sefako i ZRE Katowice) zdecydowało się podpisać umowy z EDF o współpracy w sektorze jądrowym.
Strategia koncernu EDF przyjmuje budowę mniejszych reaktorów o mocy 1200 zamiast 1650 MW. W dodatku proponowany jest jeszcze mniejszy reaktor NUWARD z mocą 340 MW. Wybór poszerza możliwość nawiązania nowych form współpracy dla francuskiego przedsiębiorstwa. Dyrektor polskiego biura EDF Thierry Deschaux powiedział, że wybór reaktora EPR będzie korzystny dla polskiego przemysłu, a jednym z powodów jest możliwość odwzorowania drogi Wielkiej Brytanii przy wprowadzaniu energii atomowej w projekcie Hinkley Point C. Francuskie EDF zrealizowało już 16 z 30 planowanych wizyt w Polsce w tym roku. Delegacje mają na celu wstępną kwalifikacje firm do późniejszej współpracy.
Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska
Enea podpisała z Amerykanami list intencyjny o współpracy przy małym atomie