Engie i EDP Renewables łączą siły w sektorze morskiej energetyki wiatrowej

22 lipca 2020, 16:15 Alert

Portugalski EDP Renewables i francuska spółka Engie zaprezentowali wspólną podmiot joint venture „Ocean Winds”. Spółka będzie zaangażowana w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. W ten sposób dwa podmioty chcę zyskać przewagę konkurencyjną na rynku, rywalizując m.in. duńskim potentatem Ørsted.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay

Formalnie spółka została utworzona jeszcze w 2019 roku, jednak jej działalność ruszyła wczoraj tj. 21 lipca br. Firma Ocean Winds z siedzibą w Madrycie będzie odpowiedzialna za rozwój i zarządzanie wiatrowych aktywów na morzu obu spółek (także tych pływających tzw. floating wind farms). Obecnie obie spółki realizują budowę elektrowni morskich o łącznej mocy 1,5 GW,  4,5 GW jest w trakcie opracowywania i rozwijania. Ocean Winds do 2025 roku chce posiadać 5-7 GW mocy w trakcie budowy oraz 5-10 GW na etapie zaawansowanego rozwoju projektów. OW zatrudnia już dziś 200 pracowników.

Dla Engie morska energetyka wiatrowa jest kluczowym elementem transformacji energetycznej na świecie i ma konkretne cele związane z tym sektorem. Pływająca morska energetyka wiatrowa jest obiecującą dla francuzów technologią, która umożliwia montaż wiatraków w porcie i holowanie cały konstrukcji do wyznaczonego miejsca. Firma szacuje, że do 2030 roku na europejskich modach można zainstalować pływające turbiny wiatrowe o łącznej mocy 4-6 GW.

Engie/Patrycja Rapacka