Engie nie zgadza się z karą nałożoną przez UOKIK. Zapowiada odwołanie

8 listopada 2019, 13:30 Alert
Budowa gazociągu. Fot. Nord Stream 2
Budowa gazociągu. Fot. Nord Stream 2

Francuski partner Gazpromu przy budowie gazociągu Nord Stream 2 nie zgadza się z nałożoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą 172 mln złotych. Zapowiada odwołanie od decyzji regulatora.

Engie chce odwołać się od kary

– Zdecydowanie nie zgadzamy się z tymi zarzutami. Niezwłocznie zaskarżymy decyzję (UOKiK – przyp. red.) – poinformowało biuro prasowe Enegie w rozmowie z dziennikarzami agencji TASS.

Nałożenie kary UOKiK tłumaczy efektem ,,braku współpracy w postępowaniu prowadzonym przez szefa polskiego urzędu antymonopolowego”. Sprawa dotyczy Gazpromu i pięciu międzynarodowych podmiotów, w tym Engie, odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2. Polski regulator podejrzewał, że uczestnicy transakcji, mimo wycofania wniosku, wspólnie go realizują, biorąc czynny udział w jego finansowaniu.

Koszt budowy Nord Stream 2 to ok. 9,5 mld euro. Na realizację projektu Gazprom ma przeznaczyć 4,75 mld euro. Pozostali partnerzy rosyjskiego koncernu Engie, Shell, OMV, Uniper i Wintershall mają wyłożyć po 0,95 mld euro.

TASS/Piotr Stępiński

Jakóbik: UOKiK vs. Nord Stream 2. Z dużej chmury mały deszcz…póki co (FELIETON)