Eni będzie współpracować z Rosnieftem pomimo sankcji

20 kwietnia 2018, 10:30 Alert

Włoski naftowy gigant Eni nie planuje się wycofywać ze wspólnych przedsięwzięć z Rosnieftem pomimo kolejnych sankcji nakładanych na Rosję – poinformował prezes Eni w środę.

fot. Rosnieft

– Na pewno się nie wycofamy, będziemy dalej współpracować z Rosnieftem – mówił prezes Claudio Descalzi na konferencji prasowej. Eni to jeden z największych importerów rosyjskiej ropy w Europie. W zeszłym roku umowa na wydobycie ropy na Morzu Barentsa i Morzu Czarnym została przedłużona, a firmy planują dalsze wspólne projekty.

Jednak po nałożeniu kolejnych sankcji na rosyjską energetykę przez USA, pojawiały się spekulacje o wycofywaniu się europejskich spółek ze współpracy z rosyjskimi.

– Musimy się dowiedzieć z jakiego powodu sankcje zostały nałożone i jak będą wdrażane, ale nie zamykamy stosunków z Rosnieftem – powiedział Descalzi. W marcu Exxon Mobil Corp ogłosił, że wycofa się ze współpracy z Rosnieftem z powodu sankcji.

Eni kupuje od Rosji 21 miliardów metrów sześciennych rocznie, co zaspokaja 29 procent włoskiej konsumpcji. – To ważne dla włoskiego bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Descalzi.

Reuters/Michał Perzyński