Zagadkowy problem sieci elektroenergetycznych w Europie

16 stycznia 2019, 15:15 Alert

Stowarzyszenie ENTSOE zrzeszające operatorów sieci elektroenergetycznych informuje o niewyjaśnionym spadku częstotliwości w zsynchronizowanej części systemu europejskiego w dniu 10 stycznia około 21 czasu brukselskiego.

Linia wysokiego napięcia energetyka energia
fot. Pixabay

Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSOE) zleciła grupie regionalnej Europy kontynentalnej, do której należą także Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zbadanie przyczyny spadku częstotliwości.

W międzyczasie na liniach elektroenergetycznych między Niemcami i Austrią doszło do błędu pomiaru, którego korekty musiał dokonać niemiecki TenneT. To zdarzenie nie tłumaczy jednak spadku częstotliwości z 10 stycznia. ENTSOE bada, czy nie spowodowała go nagła obniżka poziomu wytwarzania energii elektrycznej.

Zmiana częstotliwości była na tyle istotna, że zmusiła do działania operatorów, ale nie zagroziła bezpieczeństwu dostaw. Odpowiedni operatorzy podjęli już działania zapobiegawcze i monitorują sytuację na bieżąco. Zbyt duży spadek częstotliwości może zagrozić bezpieczeństwu dostaw energii.

ENTSOE/Wojciech Jakóbik

Niemcy płacą miliard euro rocznie za stabilizację OZE. Polacy mają lepszy pomysł