AlertEnergetykaGaz.

Equinor i Lotos uruchamiają wydobycie na złożu Utgard

Utgard. Fot. Equnior

Utgard. Fot. Equnior

Norweski koncern Equinor i jego partnerzy, w tym także Grupa Lotos, rozpoczęli wydobycie gazu i kondensatu ze złoża Utgard na morskiej granicy norwesko-brytyjskiej na Morzu Północnym. Koszt uruchomienia złoża będzie znacznie niższy, niż wcześniej przewidywano. Może to wpłynąć na pozytywne wyniki Grupy Lotos w segmencie wydobycia.

Szybciej i taniej

Projekt zakończono ok. 3 miesiące szybciej niż zakładał pierwotny harmonogram uzyskując 25% oszczędności w porównaniu do zakładanego budżetu, z zachowaniem najwyższych standardów w obszarze BHP. Złoże zagospodarowano w trybie tzw. „szybkiej ścieżki”. Dzięki niemu faza realizacyjna zajęła mniej niż 3 lata od momentu zatwierdzenia Planu Zagospodarowania Złoża w styczniu 2017 roku.

Wydobycie odbywa się przy zastosowaniu dwóch odwiertów z wykorzystaniem infrastruktury istniejącej na sąsiednim polu Sleipner. Pole naftowe zostało odkryte w 1982 roku, a podjęcie decyzji o jego rozwoju rozważano już kilka razy. W 2016 roku Equinor nabył udziały w złożu w Wielkiej Brytanii. Podjęto wówczas działania, aby to pole stało się opłacalnym projektem, nawet przy znacznie niższych cenach ropy, niż obecne.

Plan rozwoju i eksploatacji oraz plan zagospodarowania pola zostały przedłożone władzom norweskim i brytyjskim w 2016 roku. W tym czasie koszt oszacowano na 3,5 mld norweskich koron, a uruchomienie zaplanowano na koniec 2019 roku. Koszty udało się jednak obniżyć o 25 procent.

-Jestem dumny z tego, że projekt Utgard został zrealizowany poniżej szacunkowych kosztów (taniej o 900 mln koron) i przed terminem, ale przede wszystkim z tego, że projekt został zrealizowany bez wypadków – mówi Anders Opedal, wiceprezes ds. Technologii, projektów i wiercenia w Equinor.

-Equinor po raz pierwszy kieruje działaniami w sektorze wydobycia zasobów przez granicę między norweskim i brytyjskim szelfem kontynentalnym. – Dobra i skuteczna współpraca transgraniczna, zarówno z partnerami licencyjnymi, jak i organami, umożliwiła rozwój Utgard. Cieszę się, że znaleźliśmy rozwiązania zapewniające właściwe zarządzanie zasobami po obu stronach – mówi Opedal.

Utgard

Zdaniem koncernu z Norwegii, zasoby wydobywalne na koncesji Utgard szacowane się na około 40 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (boe), a dzienna produkcja wyniesie około 43 000 boe.

Złoże Utgard zlokalizowane jest w centralnej części Morza Północnego na głębokości 3700 m (przy głębokości wody 110 m). Leży ok. 21 km od istniejącej infrastruktury hubu Sleipner, na granicy szelfu norweskiego i brytyjskiego, co czyni je pierwszym złożem transgranicznym zagospodarowanym przez Equinor Energy AS. Spółka ta posiada dokładnie 38,44% udziałów na tej koncesji i jest jej operatorem. Udział LOTOS Norge wynosi 17,36%. Pozostali partnerzy to: Equinor UK Limited (38,44%) i KUFPEC Norway AS (6,2%). 

Wykorzystać potencjał Sleipner

Utgard wykorzystuje pobliską infrastrukturę Sleipner, co zapewnia dodatkowe synergie i wartość dodaną dla całego hubu Sleipner – obok Heimdal, jednego z 2 głównych obszarów działalności LOTOSU w Norwegii. Szacowane rezerwy wydobywalne złoża Utgard to około 40 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (boe), z czego, jak wyżej wskazano, LOTOS ma 17,36% udziałów.

Poprzez Utgard maksymalizujemy ożywienie gospodarcze Morza Północnego i wydobywamy ropę o wysokiej wartości, przy jak najniższej emisji CO2. Będziemy nadal poszukiwać możliwości na granicy obu krajów, aby zwiększyć wartość dodaną po obu stronach granicy – mówi Arne Gürtner, wiceprezes ds. offshore w Wielkiej Brytanii i Irlandii w Equinor.

Utgard będzie zdalnie sterowane z norweskiego pola Sleipner, a surowiec zostanie przesłany do norweskiego centrum przerobu ropy i gazu w Kårstø. Utgard wykorzysta również urządzenie Sleipner do oczyszczania i magazynowania CO2.

– Ponownie wykorzystując istniejącą infrastrukturę, przy stosunkowo niskich kosztach, możemy realizować mniejsze odkrycia, które w innym przypadku nie byłyby wystarczająco opłacalne, aby je rozwijać. Jednocześnie dodajemy cenne wolumeny surowca do koncesji Sleipnera – mówi Arne Sigve Nylund, wiceprezes wykonawczy ds. Rozwoju i produkcji w Norwegii w Equinor.

Udział Lotosu

-Eksploatację złoża Utgard w Norwegii rozpoczęto 16 września 2019 roku. Projekt zakończono ok. 3 miesiące szybciej niż zakładał harmonogram uzyskując 25% oszczędności w stosunku do zakładanego budżetu. Udziałowcem koncesji jest LOTOS Exploration & Production Norge (LOTOS Norge) a operatorem Equinor. Złoże stanowi istotny element realizacji strategii LOTOSU w segmencie poszukiwawczo-wydobywczym – podaje zaś w komunikacie Grupa Lotos.

Wydobycie ropy naftowej na złożu Utgard wpłynie pozytywnie na wyniki polskiej spółki Lotos w segmencie wydobycia. Władze spółki jeszcze w sierpniu planowały, że rozpoczęcie wydobycia z tego złoża rozpocznie się w czwartym kwartale bieżącego roku. Władze spółki planowały, że produkcja ze złoża Utgard ustabilizuje wydobycie w całej grupie.

Spółka planowała, że średni wolumen wydobycia w pierwszych pięciu latach od momentu uruchomienia produkcji wyniesie i 4,1 tys. boe na dzień.

– Dzięki uruchomieniu projektu Utgard umacniamy naszą pozycję w Norwegii. To kolejny, ważny element realizacji naszej strategii w obszarze poszukiwawczo-wydobywczym –podkreśla Mateusz A. Bonca, prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. – Zrealizowany przed czasem i poniżej zakładanego budżetu – stanowi doskonały przykład tego, że warto współpracować z doświadczonym partnerami. Co więcej, wykorzystując istniejącą infrastrukturę obszaru wydobywczego Sleipner, gdzie LOTOS ma 15% udziałów, pozwala na osiągnięcie dodatkowych synergii operacyjno-biznesowych

Wydobycie ropy w Grupie Lotos

W drugim kwartale 2019 roku średnie dzienne wydobycie w Grupie Lotos spadło o 13 procent do 18,882 tys. boe/d, w tym 8,269 tys. to wydobycie ropy naftowej, a 10,613 tys. gazu ziemnego.

Łączne wydobycie w Grupie Lotos w drugim kwartale wyniosło 1,718 mln boe (spadek rdr o 12,9 procent i kdk o 6,9 procent). Wydobycie w Norwegii spadło o 16,2 procent rdr i 5,5 procent kdk do 1,26 mln boe, w Polsce spadło o 0,2 procent rdr i 12 procent kdk do 394,5 tys. boe, a na Litwie zmniejszyło się o 13,4 procent rdr i 0,5 procent kdk, do 62,9 tys. boe.

Operatorem złoża Urgard jest firma Equinor, a zagospodarowanie realizowane było w modelu tzw. szybkiej ścieżki, przy wykorzystaniu synergii z istniejącą infrastrukturą hubu Sleipner. W drugim kwartale 2019 roku kontynuowane były prace przy modyfikacji platformy Sleipner T i przygotowania podmorskiej części systemów produkcyjnych. W tym okresie instalowano rurociąg i podwodne linie sterujące. Udział Lotosu w projekcie Utgard wynosi 17,36 procent.

Equinor/Bartłomiej Sawicki/PAP/Lotos


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X