Equinor otwiera największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową

23 sierpnia 2023, 15:30 Alert

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen.

Farma wiatrowa Fot. Equinor
Farma wiatrowa Fot. Equinor

Energia z morskiego wiatru zostanie wykorzystana po raz pierwszy na świecie do zasilenia norweskich złóż Gullfaks i Snorre, redukując tym samym emisję CO2 do atmosfery.

– Farma wiatrowa Hywind Tampen jest pionierskim projektem, który przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 aż o 200 tys. ton rocznie. Ta odważna inwestycja wyznacza kierunek rozwoju nowych rozwiązań technologicznych w obszarze odnawialnych źródeł energii w Norwegii i na świecie. Dzięki temu projektowi bezpośrednio przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, co ma dla nas kolosalne znaczenie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do stworzenia farmy Hywind Tampen. Jest to ogromny krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, z którego możemy być wszyscy dumni – mówi Kjetil Hove, wiceprezes wykonawczy norweskiego szelfu kontynentalnego w Equinor.

Interesujące jest, że farma składa się z pływających turbin, które nie opierają się na jednym stalowym słupie, a są przymocowane do dna stalowymi liniami. Dzięki temu rozwiązaniu w czasie silnego sztormu fundament wraz z masztem poddaje się lekkiemu wychyleniu nie dopuszczając tym samym do przekroczenia dopuszczalnych naprężeń w materiale. Ponadto taka instalacja jest znacznie tańsza, szybsza i łatwiejsza w realizacji.

Farma wiatrowa Hywind Tampen składa się z 11 turbin wiatrowych, które powstały dzięki opracowanej wewnętrznie przez Equinor koncepcji. Hywind Tampen ma moc 88 MW, dzięki czemu pokryje około 35 procent rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na pięciu platformach Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C, znajdujących się w Norwegii.

– Dzisiejszy dzień stanowi kamień milowy dla nas i dla rozwoju pływających farm wiatrowych. Dzięki Hywind Tampen udowodniliśmy, że możemy zaplanować, zbudować i uruchomić dużą, pływającą morską farmę wiatrową na Morzu Północnym. Zdobyte doświadczenia wykorzystamy do dalszego doskonalenia i skalowania tej technologii w Norwegii i na świecie. Zamierzamy budować jeszcze większe projekty pływających farm, obniżać ich koszty i budować nowy przemysł w oparciu o doświadczenia przemysłu naftowego i gazowego – mówi Siri Kindem, szef działu odnawialnych źródeł energii w Equinor.

Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach tj. optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe.

W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu kompleksowej oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 3 GW, a także buduje OZE na lądzie poprzez należącą do grupy platformę Wento z portfelem projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,6 GW.

Equinor / Jacek Perzyński

Pływające turbiny wiatrowe mogą przyspieszyć rozwój branży offshore