EnergetykaGaz.Surowce

Ernst: Miedź musi uczestniczyć w transformacji energetycznej

Katody miedziane. Fot. KGHM

Katody miedziane. Fot. KGHM

– Nie ma transformacji energetycznej bez udziału miedzi. Miedź z jednej strony na dzień dzisiejszy nie doczekała się swojego skutecznego substytutu. Jest to niepowtarzalny materiał. Miedź można odzyskiwać w nieskończoność, jest to jej niesamowita cecha, która będzie odgrywała istotną rolę w przyszłości – mówi Paweł Ernst, dyrektor departamentu wdrażania strategii i projektów strategicznych w KGHM podczas Kongresu 590.

– Dla nas to jest wyzwanie, żeby bazując na technologiach z jednej strony odnawialnych, wodorowych, gazowych, atomowych starać się zbilansować tak, aby wypracować zysk i w jakiś sposób zoptymalizować koszty oraz móc dostarczyć ten surowiec, który jest niezbędny dla transformacji.

Paweł Ernst uważa, że nie ma transformacji energetycznej bez udziału miedzi. – Miedź z jednej strony na dzień dzisiejszy nie doczekała się swojego skutecznego substytutu. Jest to niepowtarzalny materiał. Miedź można odzyskiwać w nieskończoność – jest to jej niesamowita cecha, która będzie odgrywała istotną rolę w przyszłości. Popyt będzie cały czas wzrastał, zapotrzebowanie na miedź i jej cena będzie dla nas satysfakcjonująca. Miedź to produkt, którego cena kształtuje się globalnie. Poszczególni producenci mają mały wpływ na jej ostateczny kształt – powiedział.

Dyrektor przyznał, że w ostatnich latach produkcja miedzi znacząco wzrosła. – Dużą rolę odgrywają producenci w Azji. Na dzień dzisiejszy około 30 procent to miedź z odzysku i to będzie wzrastać. Produkcja nie będzie nadążała z popytem i odzyskiwanie miedzi będzie popularniejsze. Miedź i srebro mogą znaleźć zastosowanie w codziennym użyciu – zaznaczył.

– Jeśli zielona transformacja zakłada zużycie około 22 mln ton miedzi to skądś tę miedź trzeba wziąć. Można ją wziąć z Azji albo spróbować skorzystać z miedzi która jest produkowana przez spółkę na terenach Unii Europejskiej. Jeśli ta nałoży na nas zbyt daleko idące i zbyt restrykcyjne środki, stracimy konkurencyjność – dodał.

Opracowali Aleksander Tretyn i Jędrzej Stachura

Pawlak: Lotos chce iść w kierunku zielonego wodoru


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X