AktualnościEnergetykaInnowacjeOnetŚrodowisko

Powstaje trzeci europejski satelita służący do monitoringu emisji CO2

Element CO2M służący do monitorowania antropogenicznego CO2. Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakt o wartości 175,5 milionów euro z firmą OHB System AG na budowę trzeciego satelity w ramach misji Copernicus CO2 Monitoring (CO2M). Nowy satelita zwiększy zdolność Europy do precyzyjnego śledzenia emisji gazów cieplarnianych i wspierania globalnych działań na rzecz ochrony klimatu.

ESA już w 2020 roku podpisała kontrakt na budowę dwóch pierwszych satelitów CO2M, które obecnie znajdują się w fazie konstrukcji w Bremie. Dodanie trzeciego satelity znacząco poprawi jakość i częstotliwość pomiarów atmosferycznych, redukując czas potrzebny na pokrycie całego globu z 11 dni (przy jednym satelicie) do 5 dni (przy dwóch) i zaledwie 3,5 dnia przy trzech urządzeniach. Satelity te będą działać na orbicie heliosynchronicznej na wysokości około 735 km.

Misja CO2M jest częścią europejskiego programu Copernicus, który stanowi filar europejskiego monitorowania Ziemi i jest finansowany przez Unię Europejską. Program ten dostarcza precyzyjnych i aktualnych danych na temat stanu atmosfery, oceanów i lądów, wspierając działania związane z ochroną środowiska i zarządzaniem zasobami naturalnymi.

Precyzyjne narzędzie

Satelity CO2M mają na celu precyzyjne śledzenie emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych, takich metan i dwutlenek azotu, pochodzących z działalności człowieka. Dzięki zaawansowanym spektrometrom i polarymetrom, urządzenia te będą w stanie rozróżnić naturalne i antropogeniczne źródła emisji, co umożliwi skuteczniejsze wdrażanie polityk klimatycznych zgodnych z celami Porozumienia Paryskiego.

Za budowę ładunku użytecznego dla trzeciego satelity odpowiada Thales Alenia Space, który podpisał w tym celu aneks do kontraktu z OHB System AG o wartości 88 mln euro. Firma dostarczy instrumenty do obserwacji CO2/NO2 oraz wielokątowe polarymetry. Sensory te umożliwią uzyskanie wysokiej rozdzielczości przestrzennej i czasowej w pomiarach emisji gazów cieplarnianych.

Wielki krok dla Europy

Rozwój misji CO2M to krok milowy w budowaniu niezależnej, europejskiej zdolności do precyzyjnego monitorowania emisji dwutlenku węgla. Dzięki rozszerzeniu konstelacji do trzech satelitów, Europa zyska potężne narzędzie do weryfikacji skuteczności polityki klimatycznej oraz podejmowania działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej.

Paweł Ziemnicki

Satelitarny pomiar strat ciepła to szansa na rewolucję w badaniu efektywności energetycznej budynków


Powiązane artykuły

Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...
Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Udostępnij:

Facebook X X X