Eskalacja strajku w Australii znów bije w ceny gazu

14 września 2023, 06:00 Alert

Źródło Reutersa informuje o „znaczącej eskalacji” strajku pracowników Chevrona w instalacjach LNG tej firmy w Australii. Obawy o bezpieczeństwo dostaw na rynek windują cenę na giełdzie TTF o prawie 10 procent.

Terminal LNG, Metanowiec Al Ghashamiya Fot. Gaz - System.
Terminal LNG, Metanowiec Al Ghashamiya Fot. Gaz - System.

Reuters ustalił, że strajkujący jeszcze nie ustalili, czy będą strajkować tylko po 24 godziny raz na dwa tygodnie czy na innych zasadach. Mają podjąć decyzję w zależności od sytuacji. Ich zachowanie może przesądzić o podaży gazu. Chodzi o instalacje Gorgon LNG o przepustowości 15,6 mln ton rocznie i Wheatstone LNG o przepustowości 8,9 mln ton rocznie odpowiadające razem za sześć procent podaży globalnej gazu skroplonego.

Upstream Online podaje, że Chevron przekonuje, że jest w stanie ocalić eksport LNG i planuje wymusić ugodę przed Komisją Uczciwej Pracy zajmującą się oceną działalności związków zawodowych. Komisja ma prawo na mocy przepisów sprzed kwartału wymusić porozumienie stron, które nie mogą same do niego dojść.

Polska nie importuje LNG z Australii, jednakże już same obawy o cenę gazu windują jej wartość na europejskim parkiecie TTF, a jest on punktem odniesienia polskich kontraktów giełdowych i ma znaczenie dla wyceny energii elektrycznej w Europie. TTF zanotował 13 września wzrost wartości gazu o prawie 10 procent w kontraktach październikowych do 38 euro za megawatogodzinę.

Reuters / Upstream Online / Wojciech Jakóbik

Zagrożenie z Australii dalej winduje cenę gazu