Europa ma miesiąc na pozbycie się węgla z Rosji i niedoborów

15 lipca 2022, 06:30 Alert

Embargo na węgiel rosyjski wchodzi w życie 10 sierpnia. Do tego czasu Europa musi znaleźć alternatywne źródła dostaw, by uniknąć niedoborów przed sezonem grzewczym. Polska rusza na zakupy na zlecenie premiera.

Węgiel. Fot. Węglokoks
Węgiel. Fot. Węglokoks

Financial Times podaje, że Unia Europejska sprowadziła w czerwcu 1,7 mln ton węgla rosyjskiego na potrzeby energetyczne, czyli o 48 procent mniej w stosunku do maja. Unia wprowadziła embargo na dostawy tego paliwa, a kraje członkowskie zgromadziły już zapasy przed jego wejściem w życie 10 sierpnia.

Węgiel posłuży krajom zależnym od gazu rosyjskiego do zapewnienia energii pomimo rekordowej ceny błękitnego paliwa windowanej przez Gazprom. Jednoczesne embargo na węgiel rosyjski podniesie prawdopodobnie jego ceny w Europie. Dlatego Unia sprowadza coraz więcej węgla drogą morską, głównie z Republiki Południowej Afryki i Australii.

Według Financial Times dostawy węgla energetycznego spoza Rosji sięgnęły od początku marca 15,8 mln ton, czyli o 45 procent więcej w porównaniu z analogicznym okresem przedpandemicznego 2019 roku. Jednakże Europa sprowadzała w 2021 roku 35-40 mln ton węgla rosyjskiego.

Premier Polski Mateusz Morawiecki zlecił PGE Paliwa oraz Węglokoksowi zakup 4,5 mln ton węgla przed sezonem grzewczym. Sprzedawcy tego paliwa w Polsce szacują obecny niedobór na około 5 mln ton. Ma być łagodzony także poprzez wzrost wydobycia krajowego.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Komisja wprowadza embargo na węgiel i proponuje na ropę