Zimna aura w Europie powoduje, że Unia Europejska zaczęła czerpać gaz z magazynów. Wcześniej cieplejsze temperatury sprawiały, że zatłaczanie trwało nawet po rozpoczęciu sezonu grzewczego.
Termometr oraz giełda gazu w Europie pokazują, że zapotrzebowanie na gaz zaczyna rosnąć. Prognozy pogody na kontynencie pokazują spadek temperatur w okolice zera Celsjusza sugerując większe zużycie na cele grzewcze, a notowania gazu na giełdzie TTF w Holandii zbliżają się z okolic 40 do 50 euro za megawatogodzinę również sugerując większy popyt.
Tymczasem sytuacja w magazynach gazu Unii Europejskiej także ulega zmianie. Zaczął się miarowy pobór gazu z magazynów zapełnionych w ponad 99 procentach. Na początku listopada pomimo rozpoczęcia sezonu grzewczego trwało zatłaczanie tych zbiorników i była to anomalia wynikająca z ciepłej aury oraz dobrego zaopatrzenia rynku w gaz spoza Rosji.
Teraz magazyny we wszystkich krajach Unii Europejskiej są opróżniane. Poziom zapełnienia spada w środę, 15 listopada do 99,42 procent, czyli o 0,07 procent. Polskie magazyny gazu są zapełnione w 99,52 procentach i również są opróżnianie o 0,02 procent. Unia Europejska ma do dyspozycji rekordowe zapasy zgromadzone dzięki obowiązkowi wprowadzonemu w regulacjach w odpowiedzi na kryzys energetyczny oraz wspólnym zakupom pod egidą Komisji.
Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Nie wystarczy strzelać w obronie energetyki. Trzeba wiedzieć co i jak chronić