Bruksela nadal liczy na gaz z Turkmenistanu

27 lipca 2016, 16:00 Alert

(Trend/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Komisja Europejska kontynuuje realizację podpisanej w 2015 roku tzw. deklaracji z Aszchabadu o współpracy w sferze energetyki z Azerbejdżanem, Turkmenistanem i Turcją – poinformowała agencja Trend powołując się na swoje źródło w Brukseli.

Na podstawie tej deklaracji na poziomie wiceministrów energetyki powstała grupa robocza, która ma rozwiązać m.in. kwestie organizacyjne, prawne , handlowe, techniczne, w celu zapewnienia dostaw turkmeńskiego gazu do Europy. Według danych BP pod względem zasobów gazu Turkmenistan zajmuje czwarte miejsce na świecie – 17,5 bln m3. Obecnie wydobywa ono rocznie ok. 75 mld m3. Do 2030 roku Turkmenistan zamierza zwiększyć ten wolumen do 230 mld m3. Większa jego część ma być przeznaczona na eksport.

Szczyt gazowy w Turkmenistanie

Wcześniej źródło zbliżone do rozmów w sprawie  Gazociągu Transkaspijskiego, który mógłby pozwolić na uruchomienie dostaw turkmeńskiego paliwa do Europy, poinformowało agencję Trend, że do końca tego roku w Turkmenistanie ma dojść do szczytów przywódców Azerbejdżanu, Turkmenistanu oraz Turcji podczas, którego mają omówić m.in. perspektywę realizacji wspomnianej magistrali. Póki co nie ustalono jednak daty kolejnego posiedzenia grupy roboczej ds. dostaw turkmeńskiego gazu do Europy  .

Projekt Gazociągu Transkaspijskiego uważany jest za optymalny wariant dostaw turkmeńskiego gazu na rynek europejski. Rurociąg ma biec pod dnie Morza Kaspijskiego i dotrzeć do azerskiego wybrzeża. Następnie turkmeńskie węglowodory mogą trafić do graniczącej z europejskimi państwami Turcji.

Gazociąg Transkaspijski może być zrealizowany w ramach projektu Południowego Korytarza Gazowego, który zakłada dostawy gazu, na początek azerskiego, z regionu Morza Kaspijskiego do Europy. Rozmowy między Unią Europejską, Azerbejdżanem i Turkmenistanem w sprawie Gazociągu Transkaspijskiego trwają od września 2011 roku.

Warto odnotować fakt, że podczas odbywającego się ostatnio w Aszchabadzie sprawozdawczego posiedzenia kierownictwa spółek wchodzących w skład Turkmengazu rozmawiano m.in. o przyspieszeniu eksploatacji największych złóż gazu oraz decyzji odnośnie dywersyfikacji szlaków dostaw turkmeńskiego gazu na światowe rynki.