Exalo Drilling z PGNiG nawiązał współpracę z operatorem złoża gazu w Tanzanii

6 lipca 2021, 18:15 Alert
Flaga Tanzanii. Źródło: freepik
Flaga Tanzanii. Źródło: freepik

Exalo Drilling, firma z Grupy PGNiG, podpisała kontrakt z PanAfrican Energy Tanzania Ltd., która jest operatorem na złożu gazowym znajdującym się wokół wyspy Songo Songo.

Exalo Drilling podaje, że będzie to jego pierwszy kontrakt w Tanzanii, ale spółka ma już wieloletnie doświadczenie w pracach wiertniczych na kontynencie afrykańskim. Umowa obejmuje prace rekonstrukcyjne trzech odwiertów wraz z wykonaniem otworu bocznego (tzw. sidetrack). Do działań wykorzystane zostanie urządzenie wiertnicze IRI 1200 RIG#202. Rozpoczęcie prac jest planowane w połowie września 2021 roku. Aktualnie trwają przygotowywania do mobilizacji urządzenia, które zostanie przetransportowane z Warsztatów Mechanicznych Exalo w Pile do Portu Morskiego w Gdyni. Stamtąd w połowie lipca wyruszy drogą morską do Afryki – czytamy w komunikacie.

Prace wiertnicze będą realizowane na części rozległego złoża gazu ziemnego Songo Songo, znajdującego się około 15 km od Tanzanii kontynentalnej i ponad 200 km na południe od największego miasta w kraju – Dar es Salaam, które jest zasilane gazem ziemnym pochodzącym z tego złoża.

Exalo Drilling podkreśla, że obecność w tych rejonach świata zwiększa konkurencyjność na lokalnych rynkach usług wiertniczych i stwarza ogromne szanse na pozyskanie kolejnych partnerów biznesowych.

Exalo Drilling/Jędrzej Stachura

PGNiG zwiększy wydobycie złoża Brońsko