AlertEnergetykaGaz.

Perkowski: Fake newsy nasilają się w momentach przełomowych polskiej energetyki

Energinet. Budowa Gazociągu Baltic Pipe w Danii. Fot.: PALLE PETER SKOV

Energinet. Budowa Gazociągu Baltic Pipe w Danii. Fot.: PALLE PETER SKOV

Kiedy nadchodzi jakieś bardzo istotne wydarzenie, które może wpłynąć na szeroko rozumiany rynek energetyczny w naszym kraju, faktycznie wtedy fake newsy częściej się pojawiają – powiedział wiceprezes PGNiG Robert Perkowski w rozmowie z FakeHunter Polskiej Agencji Prasowej.

Dezinformacja w stosunku do gazu

Zdaniem wiceprezesa PGNiG, nieprawdziwe informacje mogą teraz pojawiać się częściej, gdyż spółka zapowiedziała, że będzie jeszcze bardziej – zgodnie z oczekiwaniem rządu – dywersyfikować kierunki dostaw gazu do naszego kraju.

Podkreślił, że umowa jamalska na dostawy rosyjskiego gazu wygasa niedługo, z końcem 2022 roku, a ten deadline dla niektórych irytujący, a dla innych wyczekiwany, na pewno prowokuje w jakiś sposób do dezinformacji. – To jest właśnie główna umowa, której najczęściej fake newsy dotyczą i która na dzień dzisiejszy powoduje, że ta dywersyfikacja nie jest prawdziwą dywersyfikacją, bo wciąż 60 proc. paliwa gazowego, które w naszym kraju dystrybuujemy, jest dostarczane na podstawie tejże umowy, umowy jamalskiej z Gazpromem Export – zaznaczył.

– Dziś 25 procent gazu w postaci skroplonej wpływa do Polski poprzez Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i ten stosunek na pewno będzie zdecydowanie rósł, bo będą uruchamiane kolejne umowy od partnerów amerykańskich – podkreślił Perkowski.

Odniósł się również do argumentów o nieopłacalności złóż norweskich. – Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym funkcjonują wszystkie największe firmy zajmujące się upstreamem, które funkcjonują na świecie. Trzydzieści z tych firm startowało do rund koncesyjnych. Niech samo to będzie w pewnym sensie dowodem, faktem, że cały czas ten rynek jest aktywny i atrakcyjny – powiedział Perkowski.

FakeHunter PAP/Mariusz Marszałkowski

Ukraina chce pośredniczyć w tranzycie gazu z Azji Środkowej i grozi Gazpromowi pozwem

 


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X