AlertEnergetykaOZE

Kolejni Amerykanie i Niemcy dołączają do apelu o uwolnienie wiatraków w Polsce

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podaje, że gracze gospodarczy z USA i Niemiec dołączyli do apelu o liberalizację ustawy ograniczającej lądową energetykę wiatrową w Polsce w pierwotnym kształcie.

Amerykańska Izba Handlowa, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Bosch i Siemens dołączają do apelu PSEW skierowanego do premiera oraz parlamentu polskiego o zmianę ustawy o inwestycjach w energetykę wiatrową poprzez ustalenie dopuszczalnej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych w wysokości 500, a nie 700 metrów zaproponowanych w poprawce poselskiej, tzw. poprawce Marka Suskiego.

Apel podpisały światowe giganty – Google, Mercedes, IKEA, Amazon, Siemens, BOSCH, a także Amerykańska Izba Handlowa, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa, Cement Ożarów, Stowarzyszenie Producentów Cementu i Polska Izba Motoryzacji. – Bez udziału zielonej energii, polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej. Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów znacząco ogranicza potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w nadchodzącej dekadzie, a co za tym idzie niewystarczającą ilość zielonej energii w sieci. Przy tak dużym zapotrzebowaniu na dodatkowe GW mocy z OZE, zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i polskich konsumentów, uważamy, że wszelkie próby ograniczenia dalszego rozwoju energetyki wiatrowej są dla Polski straconą szansą na przyciągnięcie nowych inwestycji, stworzenie nowych miejsc pracy i wykorzystanie pełnego potencjału jako europejskiego hubu dla wielu globalnych korporacji – czytamy w apelu.

Wcześniejsze prawo blokowało w praktyce farmy wiatrowe na lądzie w Polsce, a przedmiotem pierwotnego konsensusu polityków z branżą była odległość 500 metrów. Jednakże poprawka poselska powiększyła ją do 700 metrów.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej/Wojciech Jakóbik

Tretyn: 200 metrów ma znaczenie. Ustawa odległościowa chodzi o kulach


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X