FBI odradza firmom korzystanie z produktów Kaspersky Lab

21 sierpnia 2017, 12:00 Alert

Działalność rosyjskiej firmy Kaspersky Lab od dawna budzi niepokój zachodnich służb. Jak ujawnił portal CyberScoop, agenci amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego spotykali się z przedstawicielami firm w Stanach, by uświadomić im zagrożenia związane z korzystaniem z produktów tej firmy.Kaspersky Lab zaprzecza, by miała związki z Kremlem i rosyjskimi służbami, ale Amerykanie z dużą podejrzliwością podchodzą do jej działalności. Niedawno przygotowano projekt prawa zakazującego korzystania z produktów Kaspersky Lab w instytucjach podległych Departamentowi Obrony.

Kaspersky Lab
Oprogramowanie Kaspersky Lab należy do najpopularniejszych na świecie (fot. Wikipedia/CC)

Jak ujawnił portal CyberScoop, w ostatnim czasie agenci FBI spotykali się z przedstawicielami amerykańskiego sektora energetycznego i technologicznego, zachęcając ich do zrezygnowania z produktów rosyjskiej firmy. Kaspersky Lab zajmuje się szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem, sprzedaje zarówno konsumenckie programy antywirusowe, jak i specjalistyczne systemy dla firm.

Kaspersky Lab i rosyjskie służby

Według CyberScoop amerykańskie firmy energetyczne były chętne do współpracy z FBI, jednak branża technologiczna miała z dystansem podchodzić do apeli ze strony służb.

Od kilku lat Kaspersky Lab jest oskarżana o związki z rosyjskim wywiadem. Do firmy mieli trafić m.in. dawni oficerowie KGB, którzy obecnie mają pełnić w niej wysokie stanowiska kierownicze. Także sam Eugene Kaspersky budzi kontrowersje, głównie ze względu na swoje wykształcenie – jest absolwentem Instytutu Kryptografii, Łączności i Informatyki na Akademii KGB.

CyberScoop