Interia: Czyste Powietrze może otrzymać osiem miliardów euro z Unii Europejskiej

26 października 2020, 12:45 Alert
las zalesienia środowisko  polityka klimatyczna

Program „Czyste Powietrze” ma zostać włączony do Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Finansowanie tego instrumentu, zadeklarowane przez ministerstwo klimatu i środowiska, to osiem miliardów euro – podaje Interia.pl.

Osiem miliardów euro

– Wstępnie zadeklarowana potrzeba finansowania programu „Czyste Powietrze” w ramach Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności to osiem miliardów euro – informuje ministerstwo klimatu i środowiska.

Marcin Janiak, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w ministerstwie klimatu i środowiska, poinformował w rozmowie z Interią, że trwają prace na szczeblu międzyresortowym przy zaangażowaniu poszczególnych urzędów marszałkowskich i przedstawicieli pracodawców, które mają na celu spriorytezowanie tych projektów, które Polska chciałaby umieścić w Krajowym Planie Odbudowy, a następnie sfinansować je z unijnych środków.

– Te osiem miliardów euro będzie kwotą, która zasili program „Czyste Powietrze” w sposób niebagatelny. Pokrywa się to z celami, do których dąży Unia Europejska, bo komponent jakim jest KPO, ma być przeznaczony także na projekty klimatyczne – mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” w rozmowie z portalem.

Pełnomocnik dodał, że osiem miliardów euro z KPO to pieniądze, które mogłyby realnie pracować w polskiej gospodarce, szybciej niż środki z kolejnej perspektywy finansowej. Ich uzupełnieniem będą środki krajowe. – Te dwa moduły będą ze sobą współpracować. Z tych ośmiu miliardów euro będziemy mogli finansować tylko bezemisyjne źródła ciepła, na przykład pompy ciepła – wyjaśnia Orzeł. Na projekty gazowe będzie można przeznaczyć tylko jeden procent funduszy unijnych – zaznacza Interia.pl.

biznes.interia.pl

Orzeł: Dokończymy reformę Czystego Powietrza, aby zaktywizować najuboższych (ROZMOWA)