Finlandia uruchomiła reaktor elektrowni jądrowej po 13 latach opóźnienia

22 grudnia 2021, 07:00 Alert

Spółka energetyczna TVO poinformowała, że trzeci reaktor elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodnim wybrzeżu Finlandii został uruchomiony. Reaktor ruszył z prawie trzynastoletnim opóźnieniem.

Elektrownia Olkiluoto. Fot. Framatome
Elektrownia Olkiluoto. Fot. Framatome

TVO, operator elektrowni podkreśla, że ostatni blok reaktora w Finlandii został uruchomiony 40 lat temu.

Dostawcą reaktora, którego budowę rozpoczęto w 2005 roku, jest francusko-niemieckie konsorcjum Areva-Siemens. Jest to jednostka wodno-ciśnieniowa nowej generacji.

Nowy reaktor Olkiluoto (OL3) ma zacząć generować energię elektryczną w styczniu, po podłączeniu do sieci krajowej. Uzyskanie pełnej mocy zaplanowane jest na połowę 2022 roku. Po podłączeniu nowego bloku, elektrownia Olkiluoto ma dostarczać około 30 procent energii dla kraju (z czego około 14 procent generowane przez trzeci reaktor) – podaje Polska Agencja Prasowa.

Na liczne opóźnienie i przesunięcia etapów budowy reaktora złożyło się wiele czynników: zbyt optymistyczny plan związany z nową technologią, regulacje administracyjne, kwestie bezpieczeństwa oraz rosnące koszty. Fińska Agencja ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK), w różnych fazach prac, wielokrotnie zgłasza uwagi do projektu.

Elektrownia Olkiluoto znajduje się w Eurajoki, około 100 km na północ od Turku i jest jedną z dwóch siłowni jądrowych w Finlandii. Dwa dotychczasowe reaktory uruchomione zostały na przełomie lat 70. i 80. W budowę trzeciego reaktora zaangażowano także podwykonawców z innych krajów, m.in. z Polski.

Finlandia dotychczas posiadała dwa reaktory, które powstały około 40 lat temu. Działają one w elektrowni w Loviisa na południu kraju.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Atomowy renesans w Skandynawii. Polska może zyskać sojusznika przy taksonomii