AlertAtomEnergetyka

Finlandia uruchomiła reaktor elektrowni jądrowej po 13 latach opóźnienia

Elektrownia Olkiluoto. Fot. Framatome

Elektrownia Olkiluoto. Fot. Framatome

Spółka energetyczna TVO poinformowała, że trzeci reaktor elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodnim wybrzeżu Finlandii został uruchomiony. Reaktor ruszył z prawie trzynastoletnim opóźnieniem.

TVO, operator elektrowni podkreśla, że ostatni blok reaktora w Finlandii został uruchomiony 40 lat temu.

Dostawcą reaktora, którego budowę rozpoczęto w 2005 roku, jest francusko-niemieckie konsorcjum Areva-Siemens. Jest to jednostka wodno-ciśnieniowa nowej generacji.

Nowy reaktor Olkiluoto (OL3) ma zacząć generować energię elektryczną w styczniu, po podłączeniu do sieci krajowej. Uzyskanie pełnej mocy zaplanowane jest na połowę 2022 roku. Po podłączeniu nowego bloku, elektrownia Olkiluoto ma dostarczać około 30 procent energii dla kraju (z czego około 14 procent generowane przez trzeci reaktor) – podaje Polska Agencja Prasowa.

Na liczne opóźnienie i przesunięcia etapów budowy reaktora złożyło się wiele czynników: zbyt optymistyczny plan związany z nową technologią, regulacje administracyjne, kwestie bezpieczeństwa oraz rosnące koszty. Fińska Agencja ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK), w różnych fazach prac, wielokrotnie zgłasza uwagi do projektu.

Elektrownia Olkiluoto znajduje się w Eurajoki, około 100 km na północ od Turku i jest jedną z dwóch siłowni jądrowych w Finlandii. Dwa dotychczasowe reaktory uruchomione zostały na przełomie lat 70. i 80. W budowę trzeciego reaktora zaangażowano także podwykonawców z innych krajów, m.in. z Polski.

Finlandia dotychczas posiadała dwa reaktory, które powstały około 40 lat temu. Działają one w elektrowni w Loviisa na południu kraju.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Atomowy renesans w Skandynawii. Polska może zyskać sojusznika przy taksonomii


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X