Fitch: Zadłużenie 6 polskich spółek energetycznych wzrośnie do 60 mld złotych

5 grudnia 2018, 14:00 Alert

Łączne zadłużenie brutto sześciu polskich spółek paliwowo-energetycznych (PGE, Tauronu, Enei, Energi, PGNiG i PKN Orlen) wzrośnie do 60 mld zł w latach 2019-21 z 47 mld zł na koniec września 2018 roku – poinformował Artur Galbarczyk, dyrektor Fitch.

Elektrownia Ostrołęka

„Zakładamy, że zadłużenie wzrośnie do około 60 mld zł w latach 2019-21. To będzie głównie efekt akwizycji Unipetrolu i Lotosu” – powiedział Galbarczyk podczas konferencji „Credit Outlook 2019: European Energy, Oil & Gas, and Utilities”.

Agencja Fitch spodziewa się, że 2018 rok będzie rokiem z największymi nakładami na inwestycje i akwizycje w sektorze, gdyż większość projektów albo jest kończona, albo jest na zaawansowanym etapie.

Fitch przewiduje, że do 2021 roku wydatki spółek na inwestycje i akwizycje będą spadać. Jak powiedział Galbarczyk, dotyczy to głównie PGE, Tauronu, Enei i Energi, których dźwignia finansowa jest wyższa. W przypadku PKN Orlen i PGNiG jest więcej miejsca na dodatkowe projekty inwestycyjne.

Galbarczyk zauważył, że PKN Orlen i PGNiG są teraz głównymi płatnikami dywidend w sektorze. W ocenie agencji, od 2020 roku spółki energetyczne wrócą do wypłaty dywidend, ale na niższych poziomach niż wcześniej.

„W przypadku Enei i Energi nie spodziewamy się dywidend, bo spółki będą budować Ostrołękę C” – powiedział dyrektor.

Poinformował, że projekt Ostrołęka C jest negatywny dla ratingów Enei i Energi, ale obecnie ryzyka są zmitygowane. Fitch zakłada m.in., że projekt zapewni sobie płatności z rynku mocy.

Polska Agencja Prasowa