AlertWszystko

Fitch wróży rekordowo tani gaz dla Ukrainy. Poniżej 200 dolarów

(Minprom.ua/Interfax/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała w swoim oświadczeniu międzynarodowa agencja ratingowa Fitch według jej prognoz na 2016 rok cena importowanego przez ukraiński Naftogaz gazu ziemnego będzie wynosiła poniżej 200 dolarów za 1000 m3.

– Spadek cen gazu w Europie oraz dywersyfikacja dostaw spowodowały obniżkę cen surowca importowanego przez Naftogaz, co pozwoliło zmniejszyć poziom deficytu spółki. W czwartym kwartale 2015 roku średnia cena importowanego przez Naftogaz gazu spadła do 228 dolarów za 1000 m3 w porównaniu z 360 dolarami w czwartym kwartale 2014 roku (spadek o 37 procent w ujęciu rocznym). Spodziewamy się, że w 2016 roku średnia cena importowanego przez Naftogaz surowca nie przekroczy 200 dolarów – poinformował Fitch.

W dużej mierze europejskie ceny błękitnego paliwa spowodowane są dynamiką cen ropy naftowej, chociaż w ostatnich latach udział udział tradycyjnych, związanych z notowaniami ropy, kontraktów spada. Zdaniem agencji Fitch w przyszłości ceny gazu najprawdopodobniej będą rosły, gdyż prognozowany jest pozytywny trend dynamiki wzrostu cen ropy.

W 2015 roku Ukraina importowała surowiec z Europy w cenie 274,25 dolarów za 1000 m3 a z Rosji – 273,16 dolarów. Łącznie w ubiegłym roku nad Dniepr trafiło 16 478,018 mln m3 gazu o łącznej wartości 4512,437 mln dolarów.

Z Europy Kijów importował 10 340,364 mln m3 gazu o łącznej wartości 2835 ,883 mln dolarów, z Rosji – 6137,654 mln m3 o łącznej wartości 1676,554 mln m3.

Jednocześnie Fitch potwierdził długoterminowy rating tzw. Long-Term Issuer Default Rating (Long-Term IDR), dla Naftogazu zarówno w walutach obcych jak i własnej, na poziomie CCC.

– Rating Naftogazu odzwierciedla jego bliskie powiązania z państwem ukraińskim (rating CCC), który jest jego jedynym akcjonariuszem, jego słabe choć poprawiające się wyniki finansowe oraz jego zależność od zagrożeń politycznych oraz prawnych – zauważa Fitch w swoim oświadczeniu.

Zdaniem agencji w 2015 roku państwo nadal wspierało spółkę poprzez zwiększenie jej kapitału własnego w celu pokrycia różnicy między importowymi cenami gazu, a tymi wewnętrznie regulowanymi dla gospodarstw domowych i energetyki cieplnej. Jednakże deficyt Naftogazu uległ zmniejszeniu.

Eksperci agencji przypomnieli, że w ramach programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym od 2017 roku deficyt Naftogazu powinien zostać zlikwidowany. Ma to nastąpić dzięki liberalizacji cen ale zdaniem ekspertów ze względów politycznych rząd w Kijowie przesunął w czasie podjęcie decyzji o dalszej podwyżce cen taryf od 1 kwietnia do wysokości 75 procent parytetu.

– Spodziewamy się, że państwo nadal będzie wspierało spółkę np. w drodze pomocy w refinansowania portfela zadłużenia. Jego znaczna część jest reprezentowana przez ukraińskie banki oraz poprzez gwarancje państwowe – uważają eksperci Fitcha.

Wskazują również, że postępowanie sądowe pomiędzy Naftogazem a Gazpromem powoduje zagrożenia prawne dla ukraińskiej spółki. Kolejnym zagrożeniem jest potencjalne przerwanie tranzytu i/lub dostaw gazu.

Póki co Fitch spodziewa się, że w 2016 roku wolumen tranzytu rosyjskiego gazu pozostanie na poziomie zbliżonym z 2015 roku – 67 mld m3 co przyniesie Naftogazowi 2 mld dolarów przychodu.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X