Fogiel: Szczegóły polityki ws. cen energii przedstawi minister, który będzie odpowiadał za ten obszar

14 listopada 2019, 14:49 Energetyka
energia elektryczna energetyka żarówka fot. Pixabay
fot. Pixabay

Szczegóły polityki rządu ws cen prądu w Polsce przedstawi nowy minister, który będzie odpowiadał za ten obszar – powiedział w czwartek dziennikarzom zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel pytany – w kontekście projekcji NBP – czy rząd w przyszłym roku utrzyma obecne ceny prądu.

Zaprezentowana we wtorek projekcja NBP zakłada, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną w przyszłym roku i w roku 2021 o 8 proc.

Fogiel pytany w czwartek przez dziennikarzy o tę projekcję powiedział, że „rząd PiS jak dotąd robił wszystko, żeby ceny prądu dla indywidualnych odbiorców nie rosły”. „Zawsze kieszeń i zasobność portfela Polaków są dla nas najważniejsze” – dodał.

Zapytany, czy rząd utrzyma obecne ceny prądu w przyszłym roku np. do wyborów prezydenckich, wicerzecznik PiS odpowiedział, że szczegóły związane z polityka rządu dotyczącą cen prądu w Polsce przedstawi nowy minister, który będzie odpowiadał za ten obszar.

Fogiel nie wyjaśnił, który resort będzie odpowiadał w przyszłym rządzie za regulacje dotyczące cen prądu.
W nowym rządzie ma nie być Ministerstwa Energii. Premier Mateusz Morawiecki prezentując w ubiegły piątek strukturę nowego rządu i kandydatów na ministrów powiedział w tym kontekście tylko, że dział „energetyka, górnictwo”, który był w gestii resortu energii przejmie nowe ministerstwo ds nadzoru właścicielskiego, którym ma kierować wicepremier Jacek Sasin.

Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar przedstawiając projekcję NBP, która zakłada podwyżkę cen prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku i w roku 2021 o 8 proc. podkreślał, że „to nie jest żadna prognoza, to techniczne założenie”. „Ono jest podyktowane tym, że staramy się dość konserwatywnie prognozować i nie dawać się zaskakiwać ani w dół, ani w górę” – powiedział Szpunar.

„Nie wiem jak będzie. Rząd ma wiele możliwości działania i regulator. (…) Regulator może te podwyżki rozłożyć inaczej. Rząd ma możliwości przedłużenia tego pakietu, który w tej chwili obowiązuje do końca roku” – dodał.

Czerwcowa nowelizacja zamroziła ceny prądu przez cały 2019 r., m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów. Jak wówczas zaznaczał minister energii Krzysztof Tchórzewski ceny nie wzrosną dla 15,1 mln gospodarstw domowych przez cały 2019 r.

Polska Agencja Prasowa

Stępiński: Czy nowy rząd odmrozi ceny energii?