Fortum: Rekompensaty tylko dla wybranych odbiorców

8 kwietnia 2019, 10:30 Alert
Fortum Logo 1
Logo Fortum. Fot. Fortum

Fortum proponuje, aby rekompensaty z tytułu wzrostu cen energii przyznać tylko wybranym grupom odbiorców – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Obecny projekt rozporządzenia regulującego sposób wyliczania rekompensat zakłada obniżenie cen wszystkim odbiorcom, do poziomu z połowy 2018 r.

– Zasadne jest wspieranie w ten sposób gospodarstw domowych, zwłaszcza tych, w przypadku których można mówić o ubóstwie energetycznym. Warto też nim objąć instytucje publiczne, np. szpitale, szkoły czy przedszkola. Drugą grupą potrzebującą ochrony mogą być firmy energochłonne – huty, chemia, cementownie. Są już w ten sposób wspierane przez wiele państw Europy – proponuje cytowany przez „Puls Biznesu” Mariusz Caliński, dyrektor ds. sprzedaży energii elektrycznej i gazu w Fortum.

Według Mariusza Calińskiego, pozostali odbiorcy nie odczuwają tak silnie podwyżki cen energii, gdyż energia elektryczna to przeciętnie mniej niż 5 proc. ich kosztów. Firmy te płacą za energię więcej już od ponad kwartału, zdążyły więc uwzględnić wzrost jej ceny w cenach swoich produktów. – Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie, spadną ich koszty, ale klient kupujący produkt końcowy tego nie odczuje. Przecież produkt już zdążył podrożeć – argumentuje dalej cytowany przez gazetę Mariusz Caliński.

Caliński proponuje też, aby rekompensaty były wypłacane odbiorcom bezpośrednio przez spółkę rozliczeniową. Uważa, że tylko w ten sposób pozycja finansowa spółek obrotu nie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, a zawarte kontrakty na dostawy energii w 2019 r. będą kontynuowane na warunkach uzgodnionych między stronami – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Gazeta przypomina, że obecna koncepcja zakłada, iż pieniądze przejdą przez spółki obrotu.