Forum Ciepła i Gazu: Jaką rolę odegra gaz w transformacji ciepłownictwa? (NA ŻYWO)

23 czerwca 2021, 15:00 Energetyka

Witamy w relacji na żywo z Forum Ciepła i Gazu pod patronatem medialnym BiznesAlert.pl. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

Forum Ciepła i Gazu 2021. Fot. BiznesAlert.pl.
Forum Ciepła i Gazu 2021. Fot. BiznesAlert.pl.

Rozmowy na Forum Ciepła i Gazu

13:06

W przyszłym roku nasze wydatki na inwestycje wyniosą 5 mld złotych. Nasz głód na gotówkę pojawi się w następnych latach, pytanie skąd zdobędziemy te środki. Mamy projekt magazynowania wodoru, oraz projekty przesyłania wodoru z północy na południe – zapowiedział dyrektor pionu rozwoju rynku gazu Gaz-System Sławomir Sieradzki.

13:02

Koszty podłączenia biogazowni do sieci, które wprowadziłyby do sieci 4 mld m sześc. to wielkie koszty. Pytanie, na kogo je przenieść, czy na odbiorców ostatecznych? Potrzebna będzie rozbudowa systemu, a do tego niezbędny jest czas. Mamy wypracowaną współpracę z samorządami, jeśli chodzi o gazyfikację, bierzemy udział w programie Czyste Powietrze poinformował członek zarządu PSG Ireneusz Krupa.

12:47

Od kilku lat jesteśmy zaangażowani w działania mające na celu eliminację niskiej emisji. Wciąż mamy 3 mln tzw. kopciuchów. Jest to problem ubóstwa energetycznego. Celem współpracy z BOŚ jest wprowadzenie korzystnych pożyczek mających na celu np. wymianę kotła na gazowy. Na przełomie 2018 i 2019 roku zrealizowaliśmy program dofinansowania wymianę „kopciuchów”. Wyniki tego programu przeszły nasze oczekiwania. 62 procent beneficjentów to byli nasi klienci, którzy korzystali gazu tylko do przygotowania posiłków – podkreślił prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

12:33

Naczelnik Wydziału Departamentu Ciepłownictwa: PEP2040 zakłada konkretne cele dla ciepłownictwa, sektor ten jest ważnym elementem transformacji energetycznej. Pracujemy nad strategią dla ciepłownictwa, widzimy tam miejsce dla wysokosprawnej kogeneracji ze źródeł gazowych. W miarę wzrostu udziału zdekarbonizowanego gazu w systemie źródła te będą się stopniowo zazieleniały – powiedział naczelnik wydziału departamentu ciepłownictwa w ministerstwie klimatu i środowiska Radosław Tabak.

12:14

Energetyka jest w procesie transformacji. Ciepło jest zazwyczaj wytwarzane lokalnie, ciężko je transportować na dalsze odległości. Wydaje się, że gaz jest tu jednym z najlepszych rozwiązań, chociaż nie docelowym, ponieważ jest paliwem kopalnym i w przyszłości będzie traktowany jak węgiel, a koszty emisji CO2 sprawią, że będzie on tracił konkurencyjność zauważył prezes zarządu PGE EC Przemysław Kołodziejak.

11:57

Gaz pozwoli zmodernizować ciepłownictwo i zmniejszyć emisje CO2 do poziomu wymaganego w Unii Europejskiej podkreślił prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

11:17

PSG będzie rozbudowywać sieć gazową. Jesteśmy przygotowani do rozmów z rynkiem. Mamy w każdym oddziale doradców. Będziemy szeroko rozmawiać o tym, kiedy spodziewać się wniosków o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej poinformował prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa.

10:59

Wzrost zużycia gazu w ciepłownictwie podniesie szczytowe zapotrzebowanie na to paliwo w ciągu doby powiedział dyrektor pionu rozwoju Gaz-System Sławomir Sieradzki.

9:40

Mamy nadzieję, że w procesie transformacji ciepłownicy i gazownicy będą odgrywać jedną z kluczowych ról. 40 procent gospodarstw domowych w Polsce jest zasilane ciepłem systemowym, a będzie to ponad 50 procent. Trudno jest zastąpić wytwarzanie energii cieplnej tylko z OZE, które mają charakter niestabilny. Musimy dalej zapewniać bezpieczeństwo dostaw energii. Gaz jest nieprzypadkowo podstawowym paliwem dla transformacji. Najłatwiej jest przebudować jednostki węglowe na gaz. Gaz może być transportowany systemem, który był budowany u nas od dziesięcioleci, ta infrastruktura jest warta setki miliardów złotych. Gaz jest mniej emisyjny od paliw stałych, a może być neutralny dla klimatu. Biogaz wpisuje się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym zauważył prezes Prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa Robert Perkowski.

9:28

Gaz to naturalny i oczywisty kierunek transformacji ciepłownictwa. Transformacja ciepłownictwa mierzy się z wyzwaniem polityki klimatycznej i szybko rosnących kosztów środowiskowych, w szczególności wzrostowi cen uprawnień do emisji CO2, który w kontekście struktury wytwarzania ciepła jest szczególnie dotkliwy i przekłada się na ceny ciepła. W URE poświęcamy temu dużo czasu, rok temu powołaliśmy zespół ds. ciepłownictwa, przed tym prowadziliśmy prace analityczne, których efektem jest kilka dokumentów – podkreślił prezes urzędu regulacji energetyki (URE) Rafał Gawin.

9:14

Polski sektor ciepłownictwa jest jednym z największych w Europie. To ogromny potencjał, ale także duże wyzwanie. Należy do nas PGNiG Termika, drugi największy w kraju wytwórca ciepła w kogeneracji, która ma 10 procent wszystkich mocy ciepłowniczych w kraju. Grupa Orlen, z którą będziemy się łączyć, jest kolejnym dużym wytwórcą ciepła. W obliczu transformacji, naszą odpowiedzią na wyzwania jest gaz ziemna, nie ma dla niego alternatywy dla kogeneracji. Sztandarową inwestycją PGNiG jest elektrociepłownia Żerań i Siekierki, ale także Kawęczyn i Pruszków. Prognoza zapotrzebowania na gaz ziemny dla Polski przewiduje wzrost o 50 procent w ciągu najbliższych 10 lat. To pokazuje jak wielka jest rola gazu w transformacji. PGNiG kojarzy się z wydobyciem i obrotem gazu. Konsekwentnie realizujemy politykę dywersyfikacji dostaw gazu, w jej ramach stawiamy na rozbudowę połączeń międzysystemowych realizowanych przez Gaz-System, rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu. Już teraz sprowadzamy LNG z USA, Kataru, Norwegii, Nigerii czy nawet Trynidadu i Tobago powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.

Jednym z efektów wdrożenia projektu Smart Field przez PGNiG będzie wzrost krajowych wydobywalnych zasobów gazu ziemnego o ponad siedem miliardów metrów sześciennych. Więcej na ten temat w naszym materiale:

Naimski: W 2022 roku kontrakt z Gazpromem nie będzie potrzebny

Całość wypowiedzi prezesa PGNiG dostępna jest w poniższym materiale:

Majewski: W transformacji ciepłownictwa nie ma alternatywy dla gazu

9:00

Transmisja z Forum Ciepła i Gazu rozpoczęła się, wydarzenie otworzył prezes PGNiG Paweł Majewski. Zachęcamy gorąco do śledzenia relacji!

8:55

Forum Ciepła i Gazu rozpoczyna się o godz. 9:00, transmisja na żywo dostępna jest na stronie organizatora. Dokładną agendę można znaleźć tutaj.

Opracowali Michał Perzyński i Gabriela Cydejko