Eksperci kontrują krytyków twierdząc, że atom na Pomorzu spełnia standardy środowiskowe

24 listopada 2023, 08:45 Atom

Eksperci z Fundacji Fota4Climate odnieśli się w raporcie do decyzji środowiskowej w sprawie elektrowni jądrowej. Wbrew krytykom twierdzą, że można ją zbudować bez destrukcji ekosystemu.

Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu. Wizualizacja: Polskie Elektrownie Jądrowe.

Fundacja Fota4Climate przedstawia opinię ekspercką oceny oddziaływania na środowisko powstającej elektrowni jądrowej. Jak zauważają autorzy, zmiany klimaty są obecnie jednym z najistotniejszych wyzwań. Wynikają one między innymi z energetyki opartej na paliwach kopalnych, emitujących dwutlenek węgla do atmosfery.

Energetyka oparta na węglu i gazie jest szkodliwa nie tylko dla klimatu i przyrody, ale również dla nas samych. Węgiel, który kiedyś budował bogactwo całych regionów, a dziś nam wszystkim szkodzi, oraz gaz, którego dostępność coraz częściej kojarzymy ze słowem „szantaż”, są już dziś powoli zastępowane przez źródła niskoemisyjne – piszą autorzy.

Fota4Climate diagnozuje, że pojawia się silny opór przed zmianami w energetyce. Ludzka niechęć do zmieniania zastałego porządku rzeczy walczy z koniecznością zrobienia tego.. Jak piszą autorzy zmiany klimatyczne wpływają na poziom oceanów i całe otoczenie ludzi, według nich powinno to dokonać zmian również w perspektywie globalnego społeczeństwa. Skłonić do działania w interesie wspólnego dobra.

– Niniejsza publikacja jest głosem ekspertów Fundacji FOTA4Climate w dyskusji na temat pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Jako ekolodzy, przyrodnicy i aktywiści opowiadamy się po stronie ekologii pragmatycznej, opartej na dowodach naukowych. Wielu/wiele z nas w przeszłości sprzeciwiało się energetyce jądrowej z pobudek ideologicznych. Dziś jednak dostrzegamy jej ważne zalety dla środowiska i systemu energetycznego. Nie oznacza to jednak, że nasze podejście do planowanych inwestycji jest bezkrytyczne – czytamy na stronie fundacji.

Fora4Climate odcina się od zajmowania strony z punktu widzenia politycznego. Skupia się na tym by zaproponować działania korzystnie wpływające na środowisko ale i społeczeństwo. W raporcie skupiają się nie tylko na rozwoju energetyki jądrowej ale i na projektach parków narodowych.

W samym raporcie przenalizowany wpływ elektrowni jądrowych na faunę lądową, florę i grzyby, wody morskie, turystykę i konflikty społeczne, ekosystemy leśne czy wpływ hałasu generowanego przez elektrownie.

Raport jest dostępny pod tym linkiem.

Fota4Climate / Marcin Karwowski

Jest decyzja środowiskowa dla pierwszej elektrowni jądrowej