Na koniec 2018 r. PSE odnotował funkcjonujące w KSE systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 471,4 MW.
W styczniu br. w zestawieniu PSE pojawiły się elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 54 MW, co mogło wynikać z wpłynięcia danych na temat przyłączenia elektrowni fotowoltaicznych objętych wsparciem w ramach pierwszej aukcji z grudnia 2016 r., w przypadku których podłączenie do sieci musiało nastąpić najpóźniej do końca grudnia 2018 r.W kolejnym miesiącu, w lutym, PSE odnotował wzrost mocy fotowoltaiki przyłączonej do krajowego systemu elektroenergetycznego o 38,3 MW, a w marcu – o 39,2 MW.
W obecnym kwartale tempo inwestycji fotowoltaicznych powinny podtrzymać przyłączenia ostatnich elektrowni PV o jednostkowej mocy do 1 MW, które zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii po cenach zaoferowanych w drugiej aukcji z końca czerwca 2017 r. Na uruchomienie produkcji energii w tym przypadku jest czas do połowy br.
Na ten rok Ministerstwo Energii zapowiada przeprowadzenie kolejnych aukcji dla OZE – w tym aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, którą powinni ponownie zdominować inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Do podziału ma być wolumen energii mający pozwolić na postawienie elektrowni PV o całkowitej mocy nawet 750 MW.
Poza tym w tym roku swoje megawaty powinien dołożyć także segment mikroinstalacji fotowoltaicznych napędzany głównie przez inwestycje realizowane za unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw.
Jak wynika z danych gromadzonych przez Gramwzielone.pl, całkowita moc mikroinstalacji fotowoltaicznych to ponad połowa łącznych mocy zainstalowanych w krajowej fotowoltaice.