Francja za dalszymi rozmowami o TTIP

6 września 2016, 11:45 Alert

Zawieszenie rozmów między UE a Stanami Zjednoczonymi odnośnie umowy TTIP to niesłuszny kierunek – skomentował w piątek 2 sierpnia Pierre Moscovici, francuski komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł.

Rozmowy dotyczące umów o wolnym handlu zawsze są „trudnym” i „wymagającym procesem”. Mimo jednak trudności „rozsądniej byłoby kontynuować negocjacje i stopniowo zwiększać europejskie wymagania” – tłumaczył Moscovici.

TTIP na korzyść Ameryki?

Zła passa dla Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership) rozpoczęła się w zeszłą niedzielę – 28 sierpnia – kiedy niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki i energetyki Sigmar Gabriel (SPD) stwierdził, że w negocjacjach TTIP „nic nie posuwa się naprzód”.

Potem, we wtorek 30 sierpnia Matthias Fekl, francuski sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego, wezwał KE do zatrzymania negocjacji, które jego zdaniem są znacznie bardziej korzystne dla Amerykanów.

Godzinę później, prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że nie ma takiej możliwości, by zawrzeć umowę przed końcem mandatu prezydenta Baracka Obamy (styczeń 2017 r.). Następnie, w czwartek 1 września francuski premier Manuel Valls zażądał natychmiastowego zaprzestania rozmów, mimo że Angela Merkel dalej popierała ten projekt.

Krytyka Moscoviciego

Podejście prezentowane przez niemieckich i francuskich polityków nie podoba się francuskiemu komisarzowi. „Zwiększenie wymagań – tak, ale zawieszenie rozmów – nie”, powiedział Moscovici i dodał, że jego zdaniem „jest to najbardziej realistyczne podejście”.

W ubiegłym tygodniu, na konferencji ambasadorów we Francji, komisarz wzywał francuski rząd, by „nie odrzucali metody wspólnotowej, które jest formą dialogu, ponieważ opozycja między UE a Francją jest bezsensowna”.

Zawarcie umowy stoi pod coraz większym znakiem zapytania, tym bardziej, że do opuszczenia Białego Domu przez prezydenta Obamę zostało kilka miesięcy.

TTIP a CETA

Za dążeniem komisarza do ratowania TTIP może stać jeszcze coś więcej. CETA, umowa gospodarczo-handlowa UE z Kanadą jest obecnie na ostatnim etapie ratyfikowania. Moscovici broni również dokończenia prac nad tym traktatem: „Musimy zachować CETA. Nie porzucajcie Komisji Europejskiej”.

Tymczasem coraz większa mobilizacja przeciwko TTIP może doprowadzić do problemów z CETA. Niektórzy posłowie do Parlamentu Europejskiego, którzy są przeciwko obu umowom chcą poruszyć tę kwestię po powrocie do pracy w Parlamencie Europejskim.

Źródło: EurAcitv.pl