Francuski Orange odrzucił ofertę Huawei i będzie wdrażał 5G z Nokią i Ericssonem

5 lutego 2020, 10:00 Alert

Orange, największa francuska firma telekomunikacyjna, poinformowała, że ​​wybrała Nokię i Ericssona do wdrożenia swojej sieci 5G we Francji kontynentalnej. Francuski koncern argumentował swój wybór ścisłej kontroli politycznej wobec chińskiego Huawei.

fot. Pixabay

Orange wybiera Nokię i Ericssona

Decyzja ta jest zgodna z interesem USA, które od miesięcy starają się przekonać europejskich sojuszników do wyłączenia Huawei z sieci telekomunikacyjnych z obawy, że chińska firma może zostać wykorzystana do szpiegostwa, czemu Huawei zdecydowanie zaprzecza.

Orange, uważany przez rząd francuski za firmę o znaczeniu strategicznym, wybrał więc fińską Nokię i szwedzkiego Ericssona do rozwoju sieci 5G. Według źródeł Reutersa wybór ten był tym prostszy, że francuskie władze mają przymierzać się do twardszej polityki wobec chińskiego giganta telekomunikacyjnego.Ogólny strach we francuskim przemyśle telekomunikacyjnym polega na tym, że władze faktycznie chcą zakazać Huawei, ale nie podadzą tego publicznie.

Unia Europejska opiera się presji Stanów Zjednoczonych w kwestii walki z Huawei i pozwala państwom członkowskim samodzielnie podejmować decyzje w sprawie wyboru partnera przy wdrażaniu sieci 5G.

Reuters/Michał Perzyński

Polska niuansuje dyskusję o 5G i Huawei