AktualnościAlertAtomEnergetyka

Macron chce sprzedać Serbii reaktory i samoloty

Flaga Serbii. Źródło: Freepik

Flaga Serbii. Źródło: Freepik

29 i 30 sierpnia 2024, Emmanuel Macron, prezydent Francji odwiedzi Serbię. Jak donoszą media, głównymi tematami ma być energia atomowa i zakup francuskich myśliwców.

Serbia zainteresowana jest zakupem francuskich myśliwców Rafale. Celem zakupu jest modernizacja floty myśliwców które wykorzystują serbskie siły powietrzne. Obecnie są to poradzieckie Mig-29. Wartość transakcji szacowana jest na 3 miliardy euro.

Jednym z tematów ma być również integracja Unii Europejskiej z Serbią. Zdaniem mediów, zarówno Bruksela jak i Berlgrad nie są zadowolone z jej przebiegu.

– Wizyta przypada na okres wielkich wyzwań stojących przed prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem, przede wszystkim ze względu na masowe protesty przeciwko wydobyciu litu – stwierdziła  redakcja telewizji Al-Dżazira.

Protesty wywołała decyzja rządu o otwarciu kopalni litu na zachodzie kraju, gdzie znajdują się jedne z największych złóż tego surowca w Europie. Protestujący zwracają uwagę na potencjalne ryzyko dla środowiska i zdrowia mieszkańców kraju. Unia Europejska zalicza lit, wykorzystywany m.in. w produkcji samochodów elektrycznych, do surowców o kluczowym znaczeniu w transformacji ekologicznej i cyfrowej.

Ministerstwo górnictwa i energii Serbii, podjęło debatę w sierpniu o zniesieniu zakazu budowy elektrowni atomowych. Jednocześnie Serbia i francuski koncern EDF podpisały w Paryżu protokół ustaleń ustanawiający ramy długoterminowego dialogu w obszarze transformacji energetycznej i technologii niskoemisyjnych. Również środowisko naukowe Serbii chce włączyć się w proces pozyskania energii atomowej dla kraju.

stooq.pl / Piotr Brzyski

 

DGP: Aktualizacja strategii energetycznej Polski opóźni się o co najmniej tydzień


Powiązane artykuły

Trump skraca Putinowi czas o połowę

Donald Trump zapowiedział skrócenie terminu, jaki wyznaczył Rosji na zawarcie pokoju z Ukrainą, do 10-12 dni. Poinformował, że nie ma...

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Udostępnij:

Facebook X X X