Francja wzywa do zamrożenia rozmów ws. TTIP

30 sierpnia 2016, 11:30 Alert

Po wypowiedzi dla mediów wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela o fiasku rozmów w sprawie utworzenia Transatlantyckiego Partnerstwa Handlu i Inwestycji (TTIP) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską Francja wezwła do zaprzestania rozmów zarówno na temat TTIP jak i umowy o wolnym handlu transatlantyckim (TAFTA).

– Francja wzywa do zaprzestania rozmów dotyczących TTIP i TAFTA – napisał na swoim profilu na Twitterze Sekretarz Stanu ds. handlu zagranicznego, promocji turystyki i Francuzów za granicą Matthias Fekl.

 

 

Jak informował 29 sierpnia BiznesAlert.pl w wypowiedzi dla telewizji ZDF Sigmar Gabriel stwierdził, że ,, rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi de facto się nie powiodły, chociaż nikt tego nie zauważył […] w trakcie rozmów (na temat TTIP – przyp. red.) nie osiągnięto postępów i „my jako Europejczycy nie powinniśmy ulegać żądaniom Amerykanów”.

Tego samego dnia Komisja Europejska która w imieniu rządów państw UE prowadzi negocjacje w sprawie TTIP zapewniła że ma odnowiony mandat do prowadzenia rozmów i jest gotowa sfinalizować porozumienie przed końcem roku.

Przypomnijmy, że pierwsza runda rozmów w sprawie TTIP odbyła się 9 lipca 2013 roku w Waszyngtonie. Według wstępnych szacunków podpisanie umowy pozwoli USA i Europie stworzyć ponad 13 mln nowych miejsc pracy, przyczyni się do rozwoju handlu międzynarodowego, zwiększenia o 6,6 procent wolumenu eksportu UE do USA oraz importu z USA o 12,4 procent rocznie.
Umowa z Amerykanami ma wielu przeciwników na Starym Kontynencie. Według nich podpisanie TTIP może być niekorzystne dla europejskich konsumentów i rolników, ponieważ zniesienie ceł chroniących europejski rynek żywnościowy, spowoduje zalew rynku przez żywność zza Oceanu, której koszty wytworzenia są niższe ze względu na niższe standardy jakościowe.

Do kwestii odniósł się także prezydent Francji. – Francja nie jest gotowa na zatwierdzenie umowy pomiędzy Unią Europejską a USA o wolnym handlu powiedział we wtorek Francois Hollande.- Z kolei do końca roku rozmowy w sprawie TAFTA nie doprowadzą do porozumienia. Francja nie może jej zatwierdzić – powiedział Hollande podczas spotkania z ambasadorami.

Aktualizacja: 13:52

Twitter/AFP/Piotr Stępiński