Francuzi nie rezygnują z planów atomowych w Polsce i dorzucają małe reaktory do oferty

19 września 2023, 10:15 Alert

Francuski EDF walczy o drugą lokalizację elektrowni jądrowej w Polsce i przekonuje, że mógłby jej także zbudować małe reaktory jądrowe.

Hinkley Point B / fot. EDF Energy

EDF oświadczył, że podtrzymujemy swą ofertę i chce być partnerem budowy atomu w drugiej lokalizacji z Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Francuzi oferują także małe reaktory jądrowe SMR w technologii NUWARD.

– Pracujemy nad identyfikacją lokalizacji dla naszyhc projektów oraz konsolidacją biznesu, który jest obiecujący, a także określeniem modelu finansowania i zasobów – powiedział o ofercie SMR Thierry Deschaux, dyrektor generalny przedstawicielstwa EDF w Polsce podczas NuclearConference.pl w Warszawie. – EPR to reaktor o największej mocy na świecie 1560 MW zaprojektowany z myślą o największej wydajności operacyjnej, efektywności i standardach bezpieczeństwa – zapewnił Deschaux. Przypomniał, że to rozwiązanie technologiczne zostało certyfikowane w trzech krajach unijnych i Chinach.

Polska wybrała amerykański Westinghouse do wykonania pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Losy drugiej lokalizacji się ważą, ale pierwotnie jeden wykonawca miał zapewnić obie elektrownie. Warszawa sygnalizuje gotowość do negocjacji.

Wojciech Jakóbik