FSRU ma stanąć w Zatoce Gdańskiej w 2024-25 roku

25 kwietnia 2019, 09:00 Alert
Piotr Naimski
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski; fot. Ministerstwo Energii

Na rok 2024 i 2025 r. planujemy inwestycję związaną z rozbudową infrastruktury gazowej – postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku – poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Podczas podpisania umowy na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu Naimski przypomniał, że będzie ona miała dwa etapy.

„Pierwszy będzie ukończony w 2021 r. i będzie oznaczał zwiększenie możliwości przyjmowania gazu przez terminal do polskiego systemu z 5 mld m sześć. do 7,5 m sześciennych rocznie. W 2023 r. ukończona będzie budowa trzeciego zbiornika w terminalu i tym samym ten projekt kompleksowy rozbudowy będzie zakończony” – powiedział Naimski.

Naimski poinformował też, że „na rok 2024 i 2025” planowane jest postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku.

Chodzi o jednostkę FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), czyli wyposażoną w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

Jak dodał Naimski, pływający terminal miałby się stać kolejnym, trzecim elementem tzw. Bramy Północnej, do której można by sprowadzić „tyle surowca do Polski i przez Polskę, żebyśmy mogli zaoferować go także naszym sąsiadom na południu, na Ukrainie, a także na Litwie, bo z Litwą też łączymy się gazociągiem” – powiedział.

Polska Agencja Prasowa