Fundusz Jedwabnego Szlaku wesprze dostawy LNG z Rosji do Chin

7 września 2015, 09:13 Alert

(Neftegaz/Piotr Stępiński)

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Jak poinformował portal Neftegaz.ru, 3 września podczas wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Chinach przedstawiciele Novateku oraz Funduszu Jedwabnego Szlaku (FJS) podpisali ramową umowę o zakupie 9,9 procent udziałów w projekcie Jamał LNG. Dzięki temu FJS będzie uczestniczył w swoim pierwszym projekcie w sektorze naftowo-gazowym.

Jak informował 24 sierpnia BiznesAlert.pl rosyjska spółka naftowa Novatek należąca do Leonida Michelsona i Giennadija Timczenko jest bliska osiągnięcia porozumienia z chińskim funduszem inwestycyjnym w sprawie sprzedaży 9,9 procent udziałów w projekcie Jamał LNG.

Projekt Jamał LNG przewiduje budowę terminala LNG o przepustowości 16,5 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie w oparciu o bazę surowcową zlokalizowaną na złożu Południowe Tambejskoje. Całkowity koszt projektu wynosi 26,9 mld dolarów. Oczekuje się, że pierwsza część terminala zostanie oddana do użytku w 2017 roku.

Planowane są w sumie trzy etapy inwestycji. Projekt jest realizowany przez Novatek razem z francuskim Totalem oraz chińskim CNPC gdzie Rosjanie posiadają 60 procent udziału a pozostałe spółki odpowiednio po 20 procent. W ramach projektu uzgodniono sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla hiszpańskiej spółki Gas Natural (2,5 mln ton rocznie), CNPC (3 mln ton rocznie), Total (4 mln ton), Novatek Gas & Power (2,86 mln ton rocznie) oraz Gazprom Marketing & Trading (3 mln ton rocznie).

Jak informował 31 lipca BiznesAlert.pl,według dyrektora do spraw finansowych Novateku Marka Jetway w ciągu najbliższych kilku tygodni spółka spodziewa się uzyskania drugiej transzy środków z FBN w wysokości 75 mld rubli.

Pierwsza część środków z FBN na rzecz projektu Jamał LNG tj. 75 mld rubli została przekazana w lutym tego roku. Na początku czerwca minister finansów Anton Siluanow mówił, że druga transza zostanie przekazana po raporcie dotyczącym sukcesów związanych z zainwestowanymi w ramach pierwszej transzy pieniędzmi. 10 lipca poinformowano, że Jamał LNG w pełni zainwestować przekazane mu dotychczas środki.

Warto odnotować, że w czerwcu szef rosyjskiej spółki Leonid Michelson oczekiwał, że pozyska wspomnianą drugą część środków w lipcu, a nie jak wcześniej zapowiadano do końca czerwca. W lutym rosyjskie ministerstwo finansów ze środków Funduszu nabyło obligacje Jamał LNG o łącznej wartości nominalnej 1,21 mld dolarów na sumę 75 mld rubli w ramach pierwszej transzy wydzielonych z NFB środków. Całkowita wysokość środków wydzielonych dla Novateku wynosi 150 mld rubli.

Wówczas zapytany przez dziennikarzy o dotyczące uzyskania drugiej transzy z Funduszu Michelson odpowiedział ,,Będzie to raczej w lipcu. Myślę, że będzie to lipiec”. Jeszcze w marcu szef Novateku zapowiadał, że wspomniane środki zostaną wypłacone w drugim kwartale tj. do końca czerwca. 

O problemach finansowych projektu Jamał LNG pisaliśmy w naszej analizie pt. Problemy Jamał LNG czyli Gazprom skazany na gazociągi.