Jest porozumienie o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 16 mld zł dla Polski?

10 grudnia 2020, 06:00 Alert
Parlament Europejski EUropa UE
Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Prof. Jerzy Buzek poinformował o finale negocjacji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma finansować zmiany w regionach pogórniczych w związki z transformacją energetyczną. Takie regiony w Polsce, jak Śląsk czy okolice Bełchatowa i Konina będą miały do dyspozycji około 16 mld złotych.

Buzek jest sprawozdawcą Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Komisja Europejska początkowo zaoferowała nawet 40 mld euro, ale potem negocjacje doprowadziły do obniżenia tego pułapu do 7,5 mld euro na transformację regionów pogórniczych, których gospodarka może ucierpieć przez odejście od węgla. Cały Fundusz ma być wart 17,5 mld euro. Zakłada także możliwość powiększenia go w ramach mechanizmu „green rewarding” przed końcem 2024 roku. Dodatkowe środki zostałyby przekazane krajom, które skutecznie zmniejszyły emisję gazów cieplarnianych w ramach transformacji energetycznej.

Według informacji Buzka Polska będzie miała dzięki kompromisowi między Parlamentem Europejskim a Radą do dyspozycji około 16 mld złotych, czyli niecałe 4 mld euro. Środki mają być dysponowane od początku Nowego Roku w ramach budżetu na lata 2021-27, który był przedmiotem długich negocjacji państw członkowskich.

BiznesAlert.pl ustalił, że Polska ma pozostać największym beneficjentem Funduszu, bo 16 mld złotych wspomniane przez prof. Buzka to około jedna piąta całego budżetu. Temat pojawi się na szczycie Rady Europejskiej odbywającej się w dniach 10-11 grudnia. Co ciekawe, posłowie ITRE zdołali zwiększyć budżet Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności na inwestycje gazowe, które w Polsce są potrzebne do transformacji energetycznej.

Wojciech Jakóbik

Wróbel: Trwa walka o wielkość Funduszu Sprawiedliwej Transformacji