Olechnowicz: Należy zbadać dlaczego wykreślono Lotos z polskiej mapy gospodarczej

17 maja 2024, 10:30 Bezpieczeństwo

Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, powiedział, że trzeba przeanalizować powody fuzji Orlenu i Lotosu.

Fot. Orlen/Lotos. Grafika: Gabriela Cydejko.
Fot. Orlen/Lotos. Grafika: Gabriela Cydejko.

Podczas wywiadu na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odniósł się do fuzji Orlenu i Lotosu.

– Powody, dla których z mapy gospodarczej Polski wymazano Lotos, powinny zostać szybko przeanalizowane – powiedział na antenie telewizji, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

– Nie ulega wątpliwości, że zdarzenia, które miały miejsce (…), w tym budowa czempiona Orlen, powinny być szybko przeanalizowane i to w podstawowych sprawach (…), a szczególnie, co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos – dodał.

Były prezes Lotosu stwierdził również, że jego firma nikomu nie przeszkadzała oraz była w czołówce rozwijających się przedsiębiorstw działających na polskim rynku. Na pytanie czy w połączenie obu spółek zamieszana była Rosja odpowiedział, że od zbadania tego są odpowiednie służby.

– Pytanie, czy to jest potrzebne, żeby robić to powiedzmy aż tak publicznie, czy są takie możliwości, ażeby służby, które są powołane do tego, odpowiednio w ciszy i spokoju działały i robiły swoją robotę i znalazły, co było powodem, jakie są problemy, kto za co odpowiadał (…) i do czego to się kwalifikuje – kontynuował Paweł Olechnowicz cytowany przez PAP.

W 2022 roku zapadła decyzja o fuzji Orlenu i Lotosu. Komisja Europejska wyraziła na nią zgodę pod szeregiem warunków, między innymi sprzedaży 417 stacji paliw w Polsce, 144 na Węgrzech i 41 na Słowacji oraz 30 procent akcji Rafinerii Gdańskiej, które zakupiła spółka Saudi Aramco.

Opracował Marcin Karwowski

Wrona: Wojna mogła zdeterminować udział Saudyjczyków w fuzji Orlenu i Lotosu