Gajewska: Poszukiwania gazu łupkowego to większe wyzwanie, niż się spodziewaliśmy

12 lutego 2015, 09:44 Energetyka

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, Orlen zapowiedział zwrot Ministerstwu Środowiska jednej z posiadanych koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego na obszar Hrubieszów Shale. W zamian chce pozyskać koncesje na poszukiwania gazu w złożach konwencjonalnych.

Szczelinowanie hydrauliczne w USA.

W ten sposób ilość posiadanych przez Orlen koncesji łupkowych zmniejszy się z 10 w 2013 r. do ośmiu obecnie.

Podobne kroki podejmuje PGNiG, który ograniczył o cztery liczbę posiadanych koncesji łupkowych zwracając je resortowi środowiska. Spółka tłumaczy to zrealizowaniem zobowiązań koncesyjnych i chęcią skoncentrowania się na poszukiwaniach w najbardziej perspektywicznych obszarach. Obecnie spółka posiada 11 koncesji łupkowych – czytamy w DGP.
PGNiG nie ukrywa, że nadzieje związane z perspektywą wydobycia w Polsce gazu łupkowego mogły być przedwczesne. – Pierwsze odwierty pokazują, że poszukiwania to większe wyzwanie geologiczne i techniczne, niż się spodziewaliśmy – powiedziała cytowana przez DGP Dorota Gajewska, rzecznik prasowy PGNiG. Dodała, że okres najbliższych dwóch lat powinien dostarczyć wiedzy o potencjale złóż, co pozwoli na podjęcie dalszych decyzji.

W tym roku spółka wykona na koncesjach pomorskich trzy otwory horyzontalne i przeprowadzi w nich zabiegi szczelinowania. Nie zrezygnuje nawet projektów realizowanych wspólnie z Chevronem, pomimo jego wycofania się z Polski.

Również Lotos unika jednoznacznych deklaracji dotyczących przyszłości realizowanych przez spółkę poszukiwań gazu łupkowego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL