W marcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Chevron podpisały umowę o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków w południowo-wschodniej Polsce. Jak donosi „Rzeczpospolita”, na przełomie III i IV kwartału spółki mają rozpocząć pracę nad odwiertem badawczym.
Jak ujawnia cytowana przez dziennik rzeczniczka PGNiG Dorota Gajewska, w ramach umowy z Chevronem, na przełomie III i IV kwartału rozpoczną się prace przy nowym odwiercie badawczym na terenie koncesji Tomaszów Lubelski, której właścicielem jest polska spółka. Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę, PGNiG będzie operatorem i wykonawcą prac, a rola Chevrona polegać będzie na ich współfinansowaniu.
Wyników prac można się spodziewać po sześciu- do ośmiu miesięcy od zakończenia prac wiertniczych i wówczas też ma być podjęta decyzja na temat przyszłej współpracy spółek w ramach umowy.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Chevron Polska Energy Resources podpisały umowę o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków w południowo-wschodniej Polsce 31 marca 2014 r. W jej ramach mają dokonać wspólnej oceny zasobów gazu łupkowego na czterech koncesjach poszukiwawczych w południowo-wschodniej Polsce. Dwie koncesje należą do PGNiG (Tomaszów Lubelski i Wiszniów-Tarnoszyn), a dwie do Chevrona (Zwierzyniec i Grabowiec).
Przypominamy, że w przypadku koncesji Grabowiec Chevron planował wykonanie odwiertu w okolicach miejscowości Żurawlów, ale wobec protestów mieszkańców w ostatnich dniach opuścił działkę, na której miały być prowadzone prace. Mieszkańcy Żurawlowa zaskarżyli koncesję na poszukiwania gazu wydaną amerykańskiemu koncernowi przez Ministerstwo Środowiska. Jednocześnie w sądach toczą się postępowania przeciwko 30 rolnikom, którym amerykański koncern zarzuca utrudnianie prowadzonych prac.
Jak zapewnia w „Rz” rzeczniczka PGNiG, aby zapobiec tego typu konfliktom, od dwóch lat spółka realizuje strategię dialogu społecznego, w ramach której prowadzone są kampanie informacyjne dla mieszkańców. Tego typu działania przeprowadzono niedawno na terenie gminy Susiec, gdzie planowany jest wspólny odwiert z Chevronem.
Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL