Gawęda: Nikt nie wątpi, że energetyka powinna iść w kierunku transformacji

1 października 2019, 10:00 Energetyka

– Cały czas zmieniają się narzędzia, którymi dokonujemy transformacji energetycznej. Tempo zmian jest dzisiaj dosyć dobre i nie ma wątpliwości, że energetyka powinna zmierzać w tym kierunku – powiedział wiceminister energii Adam Gawęda na Kongresie Nowego Przemysłu.

Adam Gawęda. Fot. Ministerstwo Energii
Adam Gawęda. Fot. Ministerstwo Energii

Kierunek zmian w energetyce

– Nie ma obszaru w gospodarce, który nie podlegałby transformacjom, energetyka nie jest wyjątkiem. Procesy transformacji powinny wektorowo dążyć do poprawy jakości powietrza, chcemy zostawić środowisko w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. Pracujemy jednak w określonych warunkach. Jednostki przestarzałe emitują dużo zanieczyszczeń, powinno się je jak najszybciej eliminować. Trzeba jednak szukać kapitału na nowe inwestycje -powiedział Adam Gawęda.

– Zmiany już są widocznie – bloki 5 i 6 Elektrowni Opole praktycznie już działają, to jednostki bardzo wydajne. Cały czas zmieniają się narzędzia, którymi dokonujemy transformacji energetycznej. Tempo zmian jest dzisiaj dosyć dobre i nie ma wątpliwości, że energetyka powinna zmierzać w tym kierunku. Chcemy przyspieszyć procesy inwestycyjne związane z morską energetyką wiatrową, która będzie tania i wydajna. Chcemy też wprowadzić do systemu jednostki oparte na metanie górniczym i gazie. Mamy ambitne plany, by w oparciu o paliwa kopalne wprowadzać nowe technologie, na przykład zgazowanie węgla. Uruchomiliśmy program „Mój Prąd” dedykowany prosumentom, dzięki któremu wykorzystujemy energetykę rozproszoną – mówił wiceminister energii.

Opracował Michał Perzyński

Tchórzewski: Nam albo trzeba pomóc, albo nie oczekiwać szybkich zmian