Wszystko

Gaz z Cypru popłynie do Egiptu

Cypr i Egipt poinformowały o woli budowy gazociągu łączącego oba kraje. Nie będzie on jednak gotowy do pracy wcześniej, niż w 2020-22 roku.

Nikozja i Kair rozpoczęły szczegółowe negocjacje na temat budowy gazociągu, który pozwoliłby na dostawy gazu z zasobnych złóż podmorskich Afrodyta pod kontrolą cypryjską na terytorium egipskie. Wydobycie z zasobów szacowanych na 226 mld m3 ma ruszyć do 2018 roku.

Cypr nie zdołał samodzielnie uruchomić budowy terminala do skraplania gazu, który pozwoliłby na eksport LNG z Afrodyty. Egipt posiada tymczasem infrastrukturę potrzebną do eksportu gazu skroplonego. Większość cypryjskiego surowca chciałby jednak zużyć na miejscu i dopiero nadwyżki reeksportować w świat.

Egipt potrzebuje gazu

Na początku tej dekady Egipt był znaczącym eksporterem LNG posiadającym obiekty do skraplania gazu na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Idku (7,2 mln ton rocznie) i Damietcie (5 mln ton rocznie). Po zmianach politycznych w 2011 roku zakłócone zostało wydobycie i podkopana gospodarka kraju. Z tego względu terminal w Idku został wyłączony z eksploatacji w styczniu 2014 roku ze względu na siłę wyższą.

Ze względu na problemy w kraju, Egipcjanie szukają nowych możliwości importu. Egipski EGAS wyczarterował na 5 lat do 2020 roku statek do magazynowania i regazyfikacji LNG (FSRU) o nazwie Gallant od norweskiego Hoegh. Podpisał z różnymi firmami umowy na dostawy 76 ładunków LNG w latach 2015-16.

Podpisane 31 sierpnia porozumienie między Cyprem a Egiptem reguluje wspólne działania na rzecz budowy magistrali podmorskiej z cypryjskiej do egipskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na potrzeby zużycia w Egipcie i/lub reeksportu.

Reuters/Deutsche Welle/LNG World News/Wojciech Jakóbik

Więcej: Gaz z Ziemi Świętej dla Europy


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X