Wójcik: Gaz łupkowy w USA powraca na salony
W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba odwiertów gazu łupkowego. Według danych z 27 maja 2022 roku pompowano gaz z 151 odwiertów, o jeden więcej niż w poprzednim tygodniu. To o ponad 53 procent więcej niż rok temu. Największy wzrost czynnych odwiertów jest w Teksasie. Gaz z łupków w Stanach Zjednoczonych zyskuje nowy obszar popytu – pisze Teresa Wójcik, współpracownik BiznesAlert.pl.
We wszystkich zagłębiach łupkowych w USA pracuje obecnie ponad 750 platform wiertniczych wydobywających gaz i ropę.
Ponad połowa platform wiertniczych w USA pracuje na permskich złożach łupkowych w zachodnim Teksasie i wschodnim Nowym Meksyku. W minionym tygodniu ich liczba wzrosła do 332 ( wzrost o 9 platform). Jest to największy tygodniowy wzrost od kwietnia 2020 roku w Zagłębiu Permskim.
Eksperci rządowej EIA ( U.S.Energy Information Administration – Agencji Informacji Energetycznej) przewidują, że wzrost wydobycia gazu z łupków w USA będzie wynosić około 5 – 6 proc. miesięcznie w II i III kwartale tego roku. Szacują, że w IV kwartale wzrost będzie nieco wyższy, ale wciąż jeszcze będzie znacząco niższy niż rosnący popyt na amerykański gaz skroplony.
Presja rynku eksportowego w USA na zwiększenie wydobycia gazu i ropy z łupków ma rosnącą tendencję wzrostową z powodu wojny w Ukrainie. Wiadomo już, że kraje Unii Europejskiej muszą zrezygnować z rosyjskiego gazu. Zaskakuje też wyciszenie w USA – jak na razie – antyłupkowych protestów organizacji broniących klimatu.
FERC ( Federal Energy Regulatory Commission – Federalna Komisja Regulacji Energetyki) odpowiadając na potrzeby zwiększonego eksportu gazu ziemnego Stanów Zjednoczonych zatwierdza kolejne projekty gazociągów. W pierwszym kwartale 2022 r. FERC zatwierdziła trzy projekty rur, które będą dostarczać gaz do skraplarni w terminalach eksportowych, dwa z nich będą przesyłać gaz do dwóch terminali w Luizjanie – terminala Evangeline Pass (właściciel Tennessee Gas Pipeline Company) oraz terminala LNG Calcasieu Pass.
Trzeci projekt zatwierdzony przez FERC zwiększa przepustowość rurociągu do projektu eksportowego Energia Costa Azul LNG w Baja California w Meksyku. Projekt North Baja Xpress firmy TC Energy modyfikuje istniejące obiekty i stacje sprężarek wzdłuż 86-milowego rurociągu North Baja Pipeline. na
W minionym kwartale na Florydzie i w Północnej Dakocie zakończono dwa znaczące projekty. Rozbudowa gazociągu „Putnam” na Florydzie umożliwia dostawy gazu ziemnego do elektrowni na gaz Seminole Generation Cooperative w hrabstwie Putnam na Florydzie. Rozbudowa drugiej rury, „North Bakken” to 62-milowe przedłużenie międzystanowego systemu rurociągów Williston Basin. Umożliwia dodatkową zdolność odbioru gazu ziemnego produkowanego w Zagłębiu Bakken w Północnej Dakocie.Ten gazociąg łączy się z gazociągiem na granicy z Kanadą.
Dla gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych oprócz perspektyw rosnącego eksportu LNG pojawia się nowy obszar popytu. Wypróbowane zostały możliwości wykorzystywania metanu jako paliwa do rakiet wielokrotnego użytku. Próby i symulacje komputerowe prowadziły takie firmy jak SpaceX i BlueOrigin. Wyniki skomentował sam Elon Musk, jako właściwie przesądzające kwestie paliwa. Pojedyncze wystrzelenie na orbitę statku kosmicznego z ponad 100 tonami ładunku i pasażerami – co według Muska jest oczekiwanym średnim obciążeniem – pochłonie około 1000 ton metanu w postaci LNG (wg. symulacji komputerowej). Dla branży łupkowej to świetna wiadomość. Dla rynków LNG jednak przybyłaby poważna konkurencja, czyli wciąż wysokie ceny gazu.
Jak USA mogły użyć Nord Stream 2 jako pułapkę na Putina i uniemożliwić zajęcie Kijowa przez Rosję