Naftogaz chce szukać gazu na szelfie odeskim

10 września 2020, 06:45 Alert

Naftogaz planuje poprosić rząd o zgodę na przeprowadzenie badań sejsmicznych na obszarze szelfu odeskiego znajdującego się na Morzu Czarnym. 

Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz
Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz

Pieniądze i konkrety

– Badania sejsmiczne są konieczne, aby zwiększyć zdolności wydobywcze Ukrainy. Państwo musi wydać odpowiednie zezwolenia, aby tego dokonać. W naszym odczuciu, najbardziej właściwe i logiczne jest to, aby zadanie trafiło do państwowego koncernu. Kiedy pojawią się pieniądze i konkretne działania, łatwiej będzie przyciągnąć zagranicznych inwestorów – powiedział Aleksander Romaniuk, szef działu poszukiwań i wydobycia gazu w Naftogazie w rozmowie z Interfax-Ukraina.

Według niego, nie ma potrzeby, aby koncesja poszukiwawcza była wydawana na długi okres, np. 30 lat. – Rada ministrów nie musi wydawać koncesji wydobywczej. Nie jesteśmy przecież w stanie samodzielnie prowadzić wydobycia na tym obszarze. Wystarczy koncesja poszukiwawcza na pięć, dziesięć lat – dodał.

We wrześniu 2019 roku rada ministrów anulowała własną uchwałę dotycząca zagospodarowania szelfu odeskiego.

Kilka tygodniu temu doszło do odkrycia przez Turcję gigantycznych złóż gazu ziemnego na obszarze Morza Czarnego. Według wstępnych szacunków, może tam się znajdować nawet 320 mld m sześc. gazu.

Interfax-Ukraina/Mariusz Marszałkowski

Fatalne wyniki eksportu ropy i gazu z Rosji w 2020 roku