Operatorzy z Polski i Ukrainy rozmawiają o zwiększeniu przepustowości gazowej na granicy

2 listopada 2023, 08:30 Alert

Obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej mogą stać się ponownym celem ataku Rosjan, szczególnie z uwagi na zbliżającą się zimę. W tym aspekcie rola Polski może okazać się kluczowa, gdyż może zapewnić Ukrainie stałe dostawy gazu.

Fot.: Gaz-System, gazociąg Strachocina – Granica RP, który jest częścią nowego transgranicznego gazociągu.
Fot.: Gaz-System, gazociąg Strachocina – Granica RP, który jest częścią nowego transgranicznego gazociągu.

Polska mogłaby zapewnić Ukrainie dostawy gazu z terminala LNG w Świnoujściu i z norweskiego szelfu przez Baltic Pipe. Jak zaznacza Gaz-System, będzie to jednak wymagać zmiany działania systemu przesyłowego. Interkonektor, przez który gaz płynął z Ukrainy do Polski, może działać w drugą stronę na zasadzie rewersu.

Propozycja projektu przepustowości przyrostowej została opracowana przez polski Gaz-System oraz ukraiński GTS w odpowiedzi na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania otrzymane w trakcie oceny zapotrzebowania rynku na przepustowości przyrostowe przeprowadzonej w okresie od 3 lipca do 28 sierpnia 2023 roku.

Opracowany dokument konsultacyjny zawiera m.in. opis projektu przepustowości przyrostowej, w tym proponowane rozwiązanie techniczne, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram, poziom oferty dla produktu z zakresu przepustowości powiązanej oraz ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do przepustowości przyrostowej wymagane przez obu operatorów w ramach aukcji produktu rocznego.

Gazociąg Polska-Ukraina miał w założeniu powstać do 2023 roku i zapewnić dostawy ponad 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie w kierunku ukraińskim, ale czeka na ostateczną decyzję inwestycyjną.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Ukraiński GTS jest spółką, która ma monopol na krajowym rynku, zapewniającym transport gazu ziemnego do odbiorców na Ukrainie i do krajów Unii Europejskiej. Spółka powstała w 2019 roku w celu wypełnienia międzynarodowych zobowiązań wobec Wspólnoty Energetycznej w celu zapewnienia niezależności operatora systemu przesyłowego gazu na Ukrainie.

GTS jest certyfikowanym operatorem systemu przesyłowego gazu Ukrainy i w pełni niezależnym od przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo.

Gaz-System / Jacek Perzyński

Stępień: Dopiero się okaże, czy Gazociąg Polska-Ukraina będzie potrzebny